BEOGRAD, Cijenu struje u Srbiji od sljedeće godine trebalo bi da određuje Agencija za energetiku, umjesto Vlade Srbije koja to sada radi. Tako je, bar, predviđeno Nacrtom zakona o energetici, koji uskoro ulazi u skupštinsku proceduru. Na ovaj način, određivanje cijene električne energije više ne bi trebalo da bude politička odluka već obračun stvarnih troškova.
Od 1. aprila, kada je struja poskupjela u Srbiji u prosjeku za 15 odsto, potrošači u Crnoj Gori počeli su da je plaćaju za 2,7 odsto jeftinije. Jer, u ovoj zemlji je Regulatorna agencija za energetiku smanjila cijenu na 7,54 evrocenta po kilovatu zbog završetka programa unakrsnog subvencioniranja. Za to vrijeme, prosječna cijena u Srbiji iznosi 6,6 evrocenti po kilovat-času. Ali, uprkos relativno niskoj cijeni struje kod nas, njeno bilo koje pojeftinjenje gotovo niko ne pamti.
Prema zahtjevima Evropske unije, kontrolisane cijene kod nas moraju što prije da postanu tržišne. Samo bi za domaćinstva i male kupce ostala mogućnost određivanja cijena po posebnim uslovima. Tržište električne energije trebalo bi da bude potpuno otvoreno 2015. godine, i tada će se cijene formirati slobodno. Do tada, novi zakon o energetici prediviđa da Agencija određuje cjenovnike za domaćinstva i druge male potrošače. Privreda i drugi kvalifikovani kupci moći će da biraju od koga će nabavljati struju već od 2013. godine.
U Agenciji za energetiku smatraju da će od Vlade preuzeti odgovornost za svako poskupljenje struje, ali sumnjaju da će to moći da funkcioniše baš od 1. januara sljedeće godine.
– Tako će Vlada Srbije biti u lagodnijoj poziciji – kaže Ljubo Maćić, predsjednik Savjeta ove agencije. – Utvrđivaćemo cijenu struje tek kada bude usvojen zakon, ali i sva podzakonska akta koja moraju da regulišu ovu oblast. Obrada parametara za promjenu cijene struje trajaće duže nego do sada, što je praksa kada god regulatorna tijela u svijetu odlučuju o tome.
Region
Stručnjaci smatraju da bi otvaranje tržišta moglo da utiče na povećanje cijene struje u Srbiji. Jer, tarifa bi se formirala u odnosu na zemlje u okolini, gdje je već sada kilovat-čas za 60 odsto skuplji. Novosti
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši