PARIZ, Ekonomija evrozone, koja od ovog mjeseca ima 16 članica, ove godine će zabiležiti pad od 0,6 procenata, a njeno značajnije oživljavanje počeće najranije u drugoj polovini 2010, prognozirala je danas Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) u redovnom izvještaju za zemlje koje koriste zajedničku evropsku valutu.
Evrozona je lani skliznula u recesiju, pošto je u drugom i trećem tromjesečju iskazala međukvartalni pad privrednog rasta, prenijele su svijetske novinske agencije.
Lani je privreda 15 zemalja članica zone evra, kojima se od januara pridružila i Slovačka, ostvarila ekonomski rast od oko jedan procenat, što je usporeniji tempo u odnosu na 2,6 odsto u 2007.
OECD prognozira da će manji privredni rast biti zabilježen i za četvrti kvartal 2008, kao i u cjelom prvom polugodištu 2009.
Na “nivou ovog trenda”, tempo rasta bi trebalo da ostane još do polovine 2010. godine.
Nagli pad inflacije će, prema ocijeni OECD-a, stvoriti Evropskoj centralnoj banci (ECB) dalji manevarski prostor za smanjivanje kamatnih stopa, koje će, gledano dugoročno, podržati oživljavanje privrede.
Prosiječna inflacija u zemljama zone evra, mjerena na godišnjem nivou, ove godine bi trebalo da padne na 1,4 sa lanjskih 3,4 procenta.
ECB je još od oktobra smanjila kamate, i to u tri navrata, ukupno za 1,75 procentnih bodova, na 2,5 odsto.
Ekonomisti očekuju da će ECB sutra dalje smanjiti baznu kamatnu stopu za pola odsto, na dva procenta.
OECD je preporučila zoni evra da formira jedinstveni organ za nadzor nad finansijskim sektorom koji bi trebalo da poveća kontrolu nad tom oblašću koja svojim djelovanjem sve više prekoračuje granice država.
Tu ideju su već ranije odbacile pojedine zemlje poput Njemačke i Britanije, koje predstavljaju glavne evropske finansijske centre, podsjećaju novinske agencije
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši