BEOGRAD, Autori aktuelnog prijedloga poreskih reformi računaju da po osnovu različitih olakšica i zakonski predviđenih oslobađanja od plaćanja poreza budžet godišnje gubi između dva i tri odsto bruto društvenog proizvoda.
O ovom aspektu postojećeg poreskog sistema, predstavnicima Ministarstva finansija Srbije nedavno su skrenuli pažnju i eksperti Međunarodnog monetarnog fonda, a koji su nedavno izradili analizu stanja i mogućih promjena poreskog sistema u nas.
Srbija bi, u tom smislu, prema mišljenju stručnjaka Fonda trebalo da izvrši određene promjene u postojećem sistemu naplate raznih poreskih oblika, a koji bi joj donijeli značajnije prihode.
– Misija preporučuje i da se izvještavanje o poreskim olakšicama, a koje je u budžetu za ovu godinu ograničeno na nekoliko poreskih oblika, bude prošireno – naglašavaju stručnjaci Fonda.
Olakšice
Od poreza na dodatu vrijednost se srpski budžet puni sa oko 30 odsto. Međutim, ukoliko ima namjeru da poštuje direktive EU koje se odnose na ovaj poreski oblik, ali i da naplati više prihoda, Srbija mora da restrukturira spiskove robe za koju se plaća niža stopa PDV.
– Personalni računari i komponente, ogrjevno drvo, snabdjevanje vodom, kao i prvi prenos vlasništva nad nekretninama treba da budu oporezivi po standardnoj stopi od 18 odsto, umjesto po nižoj od osam odsto, što je sada slučaj – tvrde eksperti MMF.
Inače, gubitak države samo po osnovu datog prava da se prilikom prvog prenosa vlasništva nad nekretninama ne plaća PDV iznosi 0,05 odsto BDP, odnosno 1,5 milijardi dinara.
Dohodak
Stručnjaci Fonda su, u svojoj analizi poreskog sistema Srbije konstatovali da je sadašnji sistem naplate poreza na dohodak prilično komplikovan, sa brojnim olakšicama. Eksperti Fonda su posebno skrenuli pažnju na nejednak tretman onih koji primaju državne penzije i socijalna davanja, i onih koje se isplaćuju iz privatnih penzijskih fondova.
U tom smislu, preporučuje se i Vladi da ujednači tretman prihoda od penzija i to tako što se isključuju bilo kakve olakšice za državne penzije i druga socijalna davanja.
Država daje razne olakšice i pri plaćanju poreza na godišnji prihod građana, a koliko je ovaj poreski oblik neefikasan govori statistika koja bilježi da u Srbiji svega jedan odsto onih koji danas po bilo kom osnovu primaju zaradu ovaj porez i plaća. Od ovog nameta, budžet, inače, ima korist u vidu priliva koji čini samo 0,2 odsto BDP.
Dobit
Prema podacima Ministarstva finansija efektivna poreska stopa poreza na dobit nije zvaničnih deset, već svega 5-6 odsto.
Olakšice pri plaćanju ovog nameta, a koji je, po stopi od deset odsto, jedan od najnižih u Evropi su brojne: zapošljavanje građana sa invaliditetom, angažovanje pripravnika, poreski krediti za nove investicije… Po ovom osnovu, prema računici Ministarstva finansija, gubitak budžeta iznosi 0,54 odsto bruto društvenog proizvoda.
Imovina
Stručnjaci Međunarodnog monetarnog fonda veruju da bi se, prilikom plaćanja poreza na imovinu, eliminisanjem odbitaka za amortizaciju kod pravnih lica, kao i brojnih olakšica za fizička lica, moglo bez ikakvog povećanja stopa nadoknaditi postojeći gubici države po osnovu ukidanja doskorašnje naknade za građevinsko zemljište.
– Reforma poreza na imovinu treba da ide u pravcu ukidanja svih olakšica, osim, možda, onih za siromašna domaćinstva – konstatuju stručnjaci MMF. Novosti
Komentariši