Operateri još imaju monopolistički položaj

SARAJEVO, Telekom operateri u BiH na fiksnom i mobilnom tržištu još imaju monopolistički položaj, a Regulatorna agencija za komunikacije (RAK) u BiH nema dovoljno ovlaštenja da ih disciplinuje u smislu zaštite potrošača dok ne zažive standardi EU za zaštitu potrošača u svim oblastima, pa tako i u telekomunikacijama.

Jan Volden sa londonskog Univerziteta “Kvin Meri” kaže da to konkretno znači da,  ako korisnik telekoma želi da promijeni operatera, operater je dužan da to uradi u roku od jednog dana, za 24 časa. “A to podstiče servisne provajdere da poboljšaju usluge kako bi zadržali korisnika”, navodi Volden, a prenosi “Slobodna Evropa”.

Generalni direktor RAK-a BiH Kemal Huseinović smatra da se u oblasti regulacije telekom operatera može uraditi još mnogo toga kako bi se ojačali kapaciteti RAK-a u smislu provođenja regulatornih aktivnosti i harmonizacije s praksom EU.

Prema njegovim riječima, regulator djeluje na više polja kada je riječ o zaštiti interesa korisnika.

“Prvi je razlog konkurencije, znači, regulator treba da omogući širem broju ponuđača usluga iz oblasti komunikacija da se prezentuju na tržištu, ponude građanima usluge i omoguće im izbor – kada je riječ o kvalitetu usluga i cijena. Onaj dio koji građani najčešće smatraju zaštitom prava potrošača jeste dio koji se tiče trenutka kad dobiju račune za koje im nije jasno šta znače. I tu postoji, naravno, mogućnost da se obrate Regulatornoj agenciji, ali i drugim institucijama sistema i operateru samom, koji je dužan da da objašnjenje”, objasnio je Huseinović.

Prilagođavanje evropskim standardima podrazumijeva slobodno tržište, konkurenciju i otvorena ulaganja bez opstrukcija, te nezavisan rad RAK-a. Proces akreditovanja, kao jedan od standarda EU za zaštitu potošača u svim oblastima, pa tako i u telekomunikacijama, trebalo bi da zaživi i u BiH.

Pročitaj više:  Ericsson i dalje LTE lider

“Mi sa uslugama telekomunikacija nemamo direktan kontakt. Mi ćemo imati sigurno s njima kontakt kada budemo akreditovali inspekcijska tijela koja kontrolišu njihov rad. Tada ćemo imati priliku da vidimo – prvo da li inspektori to rade u skladu sa zakonom. Pogotovo će biti ključno da li pružaoci usluga, u ovom slučaju operateri, daju usluge onako kako su propisane evropskim pravilima transponovanim u propise BiH”, rekao je zamjenik direktora Instituta za akreditovanje BiH Miloš Marković.

Comments

Jedan komentar na na “Operateri još imaju monopolistički položaj”

  1. G2 Avatar
    G2

    Imate li išta pametnije pisati, ako nemate nemojte ni o monopolu ove grane i mnogih, a posebno o ovim kojekakvim državnim ”Agencijama” koje se ne mješaju u svoj posao, kao i mnoge druge ”žmure” dok ovi love u motnom o ojadiše ovaj narod. samo šta rade sa ovim o91 i drugim brojevima prevaranti, a Agencija ne reaguje,
    poz

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts