SARAJEVO, Očekivana stopa ekonomskog rasta BiH u ovoj godini, usljed oporavka ekonomije evrozone, ima izglede za dodatnu reviziju naviše sa trenutnih 1,5 odsto u realnim iznosima, smatraju u Rajfajzen banci BiH.
Ekonomski analitičari ove banke navode da je procjena rasta stranih direktnih ulaganja oko pet odsto bruto domaćeg proizvoda /BDP/, odnosno 650 miliona evra, za šta je pretpostavka ulazak stranih investitora kroz javno-privatno partnerstvo na planiranim projektima Termoelektrane “Tuzla” i dijela koridora “Pet ce” u Republici Srpskoj, te viši priliv ulaganja u sektore domaće industrije.
U Rajfajzen banci očekuju da će rast domaćih i stranih investicija, procijenjen na devet odsto u realnim iznosima, kao iznos ukupnih bruto investicija ekonomije, dati prve pozitivne efekte na tržište rada u vidu smanjenja stope nezaposlenosti na 26,5 odsto.
Navedeno je i da bi uz blagi rast neto plata, te rast doznaka iz inostranstva i nastavak pozitivnog rasta kredita moglo doprinijeti rastu potrošnje građana BiH nakon duge četiri godine depresije.
“Time bi građani BiH konačno trebalo osjetiti i prve efekte poboljšanja kupovne moći, posebno jer se ne očekuju dodatni inflatorni pritisci u ovoj godini kroz uvezenu inflaciju sa spoljnih tržišta. Trenutna procjena rasta privatne i javne potrošnje stoga je pozitivna i iznosi 0,6 odsto u realnim iznosima”, ističe se u saopštenju ove banke.
Glavni ekonomski analitičar Ivona Zametica rekla je da je politička neizvjesnost koju donosi izborna godina ono što bi moglo ugroziti “bazni ekonomski scenario” BiH.
“Ukoliko se planirane investicije ne budu realizovale predviđenom dinamikom zbog političkih previranja, poseban rizik koji izborna godina donosi odnosi se, prije svega, na održivost likvidnosti domaćih budžeta i fiskalne stabilnosti”, istakla je Zametica.
Prema njenim riječima, pred političkim liderima je velika odgovornost u smislu ispunjavanja ciljeva strukturalnih mjera Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/, što uključuje neke od veoma zahtjevnih reformi i set zakona, koji se moraju usaglasiti i usvojiti, kako bi priliv tranši bio nesmetan.
“Bilo kakva kašnjenja i neispunjavanja uslova MMF-a dovela bi entitetske budžete u veliku likvidnosnu krizu, uzimajući u obzir već pomenuti visoki iznos obaveza koje dospijevaju u ovoj godini prema MMF-u i sve ostale redovne obaveze iz budžeta”, navela je Zametica. Srna
Komentariši