NJUJORK, U ponedjeljak su na Wall Streetu cijene akcija oštro pale jer ulagače zabrinjava slabljenje najvećih svjetskih privreda, pa je euforija u vezi međunarodne pomoći Španiji brzo splasnula.
Dow Jones indeks oslabio je 1,14 odsto, na 12.411 bodova, dok je S&P 500 oslabio 1,26 odsto, na 1.308 bodova, a Nasdaq indeks 1,70 odsto, na 2.809 bodova. Na samom početku jučerašnjeg trgovanja cijene su akcija porasle, zahvaljujući paketu pomoći koji su evropski zvaničnici u subotu odobrili Španiji.
No, euforija je brzo splasnula jer, uprkos pomoći od 100 milijardi evra španskim posrnulim bankama, ulagače i dalje zabrinjavaju finansijski problemi Madrida. Zatraživši međunarodnu pomoć, Španija će spasiti svoje banke, no pritom će porasti njena ukupna zaduženost u odnosu na bruto domaći proizvod. Zbog toga su prinosi na španske obveznice juče porasli.
„Španija uzima nove kredite, ne čineći ništa za rast privrede. Nakon odobrenja međunarodne pomoći, više se ne plašimo propasti tamošnjih banaka, no osim toga, ništa se drugo nije promijenilo“, objašnjava Paul Zemsky, direktor u fondu ING Investment Management. Nesigurnost ulagača posljedica je i predstojećih parlamentarnih izbora u Grčkoj. Pobijede li u nedjelju stranke koje se protive oštrim mjerama štednje, koje je uvela bivša vlada kako bi dobila međunarodnu pomoć, Grčka bi mogla izaći iz evrozone, što bi naštetilo evropskom finansijskom sistemu.
Ni makroekonomski podaci iz najvećih svjetskih privreda ne pružaju podršku tržištu. Doduše, juče je objavljeno da je izvoz Kine porastao u maju više nego što se očekivalo, no podaci o industrijskoj proizvodnji, inflaciji i potrošnji ukazuju na usporavanje rasta druge po veličini svjetske privrede.
Nakon početne euforije, juče su i na evropskim berzama do kraja trgovanja dobici splasnuli. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,05 odsto, na 5.432 boda, a pariški CAC 0,29 odsto, na 3.042 boda. Frankfurtski DAX ojačao je, pak, 0,17 odsto, na 6.141 bod. Hina
Komentariši