Oštetili FBiH jer nisu preuzeli plaćene objekte

SARAJEVO, Državno preduzeće Terminali Federacije nanijelo je materijalnu štetu Federaciji BiH jer više od tri godine nije ušlo u posjed četiri terminala koji su preuzeti od sarajevskog “Energopetrola” i koji su plaćeni ovoj firmi.
Pri tome ove državne terminale neosnovano i dalje koristi konzorcijum Mol/INA koji je dokapitalizovao “Energopetrol” (EP).
Ovo su samo neki od razloga zbog kojih su federalni revizori poslovanju Terminala Federacije u prošloj godini dali negativnu ocjenu u svom izvještaju.
“Po ugovoru između ‘Energopetrola’ i Vlade FBiH iz 2006. godine, obaveze EP prema budžetu FBiH iznose oko 33,1 milion KM, a potraživanja od EP oko 13,2 miliona KM. Početkom 2008. godine Vlada FBiH je izmirila obaveze po osnovu naknade za terminale u Pločama, Živinicama, Mostaru i Blažuju, ustupljene Terminalima Federacije u knjigovodstvenoj vrijednosti od oko 13,2 miliona KM. Nakon toga je konzorcijum na osnovu ugovora o dokapitalizaciji doznačio 10,2 miliona KM. Nemamo saznanja da je izmirio ostale obaveze, što je trebalo da uradi nakon dokapitalizacije”, piše u revizorskom izvještaju.
Uz obrazloženje da su protokoli o primopredaji terminala potpisani prije više od tri godine, revizori nisu prihvatili opravdanje odgovornih u preduzeću da zbog neokončanih aktivnosti na upisu vlasništva nisu ušli u posjed terminala i od njih još nemaju ekonomske koristi.
Revizori su napomenuli da je Vlada FBiH 2009. godine uplatila oko 7,6 miliona KM za sanaciju terminala, ali novac nije utrošen nego je sedam miliona KM oročeno, bez saglasnosti Vlade FBiH.
Takođe, neosnovanim je ocijenjeno to što su Terminali uzeli kredit za deblokadu računa firme kćerke Naftni terminali Federacije (NTF) Ploče od Postbanke i FIMA banke, kod kojih preduzeće ima deponovan novac. Zbog ovoga su Terminalima Federacije za narednih pet godina obračunate kamate od oko 149.000 KM
“Za ovo nije bilo osnova zato što je bilo izvjesno da će Vlada FBiH, kao i ranije, u što kraćem roku odobriti preraspodjelu dijela oročenih sredstava, što je i učinila”, naveli su revizori.
Netransparentnim, nepotrebnim i neusklađenim sa zakonom o javnim nabavkama ocijenili su zaključivanje sporazuma o poslovnoj saradnji sa “Energopetrolom”, kojim su Terminali preuzeli obavezu zapošljavanja 100 radnika EP-a.
Revizori su upozorili i da je u prošloj godini plaćeno 200.000 KM za komunalije i zaštitare za sedam skladišta i pet poslovnih prostora, od kojih firma nema nikakve ekonomske koristi. Riječ je o objektima koje im je Vlada FBiH dala na upravljanje, a od kojih je većina devastirana i traže ulaganje, dok neke još koriste boračka udruženja.
Neopravdanim je ocijenjeno plaćanje zaštitarske agencije “Glock-sigurnost” za zaštitu Direkcije Terminala, čije je sjedište u zgradi sarajevskog “Energoinvesta”, jer je ugovorom o zakupu sa “Energoinvestom” obuhvaćeno i fizičko osiguranje. Revizori su zamjerili i to što je firma u prihode upisala oko 279.300 KM koje je dobila od Vlade FBiH za osnivačke uloge i dokapitalizaciju NTF u Pločama.
Ibrahim Bećirbegović, direktor Terminala Federacije, smatra da je nalaz revizora tendenciozan, jer nije razdvojio koji organi nisu ispunili obaveze. Tvrdi da je uknjižba terminala zastala u Ministarstvu energije, rudarstva i industrije FBiH. Bećirbegović ističe da su krediti kod banaka za deblokadu računa firme u Pločama uzeti pet do 12 kako bi bio izbjegnut stečaj “koji su pojedinci iz Vlade priželjkivali”.
“Nije bilo vremena čekati da Vlada da novac, što se vidi iz toga da je deblokada računa bila krajem maja, a Vlada je odobrila novac u junu”, izjavio je Bećirbegović.
Prosječna plata 1.766 KM
Terminali Federacije su u prošoj godini imali oko 20.800 KM neto dobiti, troškovi za primanja uposlenih iznosili su oko 487.400 KM i veći su skoro 36 odsto u odnosu na 2009. godinu, dok je prosječna plata bila 1.766 KM, a topli obrok 11 KM dnevno.
Plata direktora je 3,5 prosječnih neto plata FBiH, što je, bez minulog rada, nešto više od 2.800 KM, a predsjednik Nadzornog odbora imao je dvije prosječne plate FBiH, što je oko 1.610 KM. Za nakande NO isplaćeno je 93.845 KM. Pri tome, poslovanje firme nije usklađeno sa Statutom i Pravilnikom o radu, podružnice ne funkcionišu, nisu doneseni važni akti, poput onoga o računovodstvu i reviziji, javnim nabavkama, finansijskom poslovanju, a malobrojni akti koji su doneseni nisu u potpunosti usklađeni s važećom regulativnom. Nezavisne novine

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts