BEOGRAD, Zajedno sa ministrima, tokom rekonstrukcije Vlade, Nemanjinu 11 moraće da napusti i desetina državnih sekretara, pomoćnika i savjetnika.
Naime, ako se postigne dogovor da se Vlada od januara smanji na oko 15 resora, biće potpuno neisplativo da se u novim velikim ministarstvima nagomilavaju kadrovi iz ugašenih portfelja.
Finansijska ušteda od tih rezova osjetiće se tek poslije prve godine jer će, po zakonu, činovnici imati pravo da primaju platu šest mjeseci pošto napuste funkcije.
I lideri vladajuće koalicije svjesni su da će rekonstrukcija u prvoj godini imati više psihološki, marketinški i politički efekat od ekonomskog. Za dublje rezove, tokom cijelog mandata zalaže se Rasim Ljajić, ministar za rad i socijalnu politiku.
On kaže da ubuduće nijedan resor ne bi trebalo da ima više od dva državna sekretara. “Broj preostalih pomoćnika zavisio bi od broja sektora unutar ministarstava. Jer, ako se spajanjem resora formiraju velika ministarstva, logično je da ona imaju i veći broj pomoćnika. Rekonstrukcija treba da se obavi racionalno, da ne bi ugrozila funkcionisanje resora”, kaže on.
Dragan Šutanovac, ministar odbrane i potpredsjednik DS, kaže da pri smjeni državnih sekretara i pomoćnika mora da se uzme u obzir da to neće donijeti brz ekonomski rezultat:
“Država je obavezna da šest mjeseci isplaćuje zaradu državnim sekretarima i pomoćnicima koji u procesu rekonstrukcije ostanu bez posla. Treba odmjeriti šta je u ovom trenutku najisplativije”, dodaje on.
Prema prvim idejama, jedno veliko ministarstvo bi moglo da objedini infrastrukturu, NIP i telekomunikacije, drugo vjere i dijasporu, treće obrazovanje i sport, a mogli bi da se spajaju i socijalna politika i manjinska i ljudska prava.
Promjena resora vodi do rebalansa
“Ako bi se rekonstrukcija obavila u januaru, Vlada bi odmah morala da prione na rebalans budžeta za iduću godinu”, objašnjava Jurij Bajec, savjetnik premijera.
On kaže da se “budžet za iduću godinu pravi za sadašnji broj resora. Ako bi došlo do smanjivanja Vlade, mnogi budžetski razdijeli bi morali da se izmjene. Rekonstrukcija može da da svoje političke efekte, ali ušteda se praktično neće osjetiti”.
“Rekonstrukcija bi donijela veoma male ekonomske rezultate. Više bismo ostavili politički i propagandni utisak ukoliko bismo ušli u promjene u Vladi”, rekao je Ivica Dačić, zamjenik premijera i lider SPS. Novosti
Komentariši