Pad njemačkog i francuskog BDP-a

pad-bdpBERLIN, Društveni bruto proizvod u Njemačkoj je u poslednjem kvartalu 2008. opao za 2,1 odsto u odnosu na treće tromesečje 2008, saopštio je Savezni zavod za statistiku.

To je najveće kvartalno smanjenje društvenog bruto proizvoda od ujedinjenja dvije njemačke države 1990. godine, a dosadašnji “negativan rekord” bio je pad od 1,2 odsto u prvom kvartalu 1993. godine.

Prije toga, najgora poslijeratna situacija bila je u prvom kvartalu 1987. godine kada je BDP opao za 2,5 odsto, ali je već u narednom kvartalu privredni rast iznosio 2,2 odsto što se ove godine nikako ne može očekivati.

Ovi podaci iznenadili su stručnjake i političare. Smanjenje BDP-a se očekivalo, ali ne ovako drastično. Za poslednje tromjesečje prošle godine prognoziran je pad od najviše 1,8 odsto. Statistika posebno ističe i da je sve više firmi koje proizvode “za magacine”, jer je potražanja u stalnom padu.

Šef Instituta za privredna istraživanja u Minhenu, Hans-Verner Zin očekuje da će se do kraja ove godine zbog teške krize broj nezaposlenih povećati za 500 do 700 hiljada. Trenutno je u 82-milionskoj Njemačkoj bez posla oko 3,5 miliona ljudi.

Francuska je u poslednjem tromjesečju 2008. zabilježila najveći pad bruto domaćeg proizvoda (BDP) u poslednje 34 godine usljed značajnog smanjenja ulaganja i izvoza, što je navelo vladu te zemlje da saopšti kako u 2009. očekuje negativan privredni rast.

Nacionalni zavod za statistiku je saopštio da je francuski BDP smanjen tokom poslednja tri mjeseca 2008. godine za 1,2 odsto u poređenju sa prethodnim kvartalom, što je privredni rast za cijelu 2008. spustilo na 0,7 odsto.

“Pad u četvrtom kvartalu je najveći još od poslijednjeg tromjesečja 1974, nakon prvog naftnog šoka”, izjavila je analitičarka banke “BNP Pariba”, Dominik Barbe.

Pročitaj više:  Ipak otkazi u RTB Bor?

Francuska ministarka ekonomije Kristina Lagard je izjavila kako očekuje da će BDP u 2009. pasti za najmanje jedan odsto, ali je ipak izrazila i dozu optimizma oko budućih ekonomskih kretanja. B92

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts