PARIZ, Pogođena globalnom ekonomskom krizom globalna industrija gasa vjerovatno će ove godine biti pogođena padom proizvodnje od 4,8 odsto, što bi bila najgora izvedba tog sektora u zadnjih 40 godina, upozoravaju iz međunarodnog gasnog udruženja “Cedigaz”.
To udruženje je objavilo da u 2009. godini očekuje pad potražnje za gasom za pet do 6,5 odsto. U “Cedigazu” ukazuju na pad količina gasa koji se dopremao putem gasovoda u ovoj godini za deset do 15 odsto, što se ponajprije pripisuje oštrom padu potrošnje u zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza.
“Ove godine neke zemlje su povećale ulaganja u aktivnosti povezane s tečnim prirodnim gasom, budući da je zbog nižih cijena konkurentniji u odnosu na gas koji se doprema putem gasovoda. To izaziva niz neizvjesnosti za velike projekte gradnje gasovoda koji će s obzirom na generalni ambijent po mom mišljenju kasniti”, kazala je Armel Lekarpentie, glavni ekonomista “Cedigaza”, i dodaje da će u svjetlu ograničenja u vezi sa zaštitom okoline prirodni gas vjerovatno zauzimati sve veću ulogu u globalnoj mješavini energenata.
Istraživanje “Cedigaza” pokazalo je da je globalna ekonomska kriza izazvala nagle promjene cijene gasa, čime je oslabljena veza vrijednosti tog energenta s cijenom nafte. Takav razvoj situacije proizlazi iz povećane proizvodnje nekonvencionalnog gasa u SAD i prekomjernog snabdijevanja tečnim prirodnim gasom.
“Nova konfiguracija cijena ne čini se održivom na duži period i pokreće određena pitanja u vezi s uobičajenom praksom indeksacije cijena gasa vezane za cijenu nafte u dugoročnim evropskim i azijskim ugovorima”, kazala je Lekarpentie.
Dugoročni ugovori zemalja koje uvoze zemni gas sadrže cjenovnu indeksaciju vezanu za vrijednost nafte.
Povratak 2014. godine
Prema najcrnjim prognozama “Cedigaza” potrošnja gasa najvjerovatnije neće dostići pretkrizni nivo iz 2008. prije 2014. godine.
Blagi rast proizvodnje gasa, ipak, očekuju u narednoj godini, ali po nižim stopama u poređenju s prijašnjim godinama u rasponu od 1,8 do 2,4 odsto.
Veliki planovi Rusije
Rusija planira da u naredne dvije decenije poveća proizvodnju gasa i ulaganja u taj sektor, navedeno je u dokumentu “Energetska strategija Ruske Federacije do 2030. godine”.
Ukupna kapitalna ulaganja u razvoj ruskog sektora prirodnog gasa u periodu od 2009. do 2030. procijenjena su na 565 do 590 milijardi dolara. U dokumentu se precizira da će kapitalna ulaganja u proizvodnju gasa u tom periodu iznositi između 186 i 194 milijarde dolara, u transport gasa 277 do 289 milijardi dolara, a u podzemna skladišta gasa, preradu i u druge svrhe 103 do 107 milijardi dolara.
Predviđa se da će proizvodnja gasa u Rusiji u prvoj, poslijekriznoj etapi od 2013. do 2015. porasti na 685 do 745 milijardi kubnih metara, u drugoj etapi od 2020. do 2022. na 803 do 837 milijardi kubnih metara, a u 2030. godini količina proizvedenog gasa trebalo bi da dostigne između 885 i 940 milijardi kubika. Proizvodnja gasa u Rusiji je u 2008. iznosila 664 milijarde kubnih metara. Izvoz gasa će u prvoj etapi porasti na 270 do 294 milijarde kubnih metara, u drugoj na 332 do 341 milijardu kubnih metara i u 2030. na 349 do 368 milijardi kubika. Prošle godine je Rusija izvezla 241 milijardu kubnih metara gasa.
Rusija će uporedo s transportom gasa gasovodima, aktivno razvijati projekte u oblasti proizvodnje i transporta tečnog prirodnog gasa, radi jačanja svojih izvoznih pozicija.
Komentariši