BANJALUKA, Radnice u RS koje zatrudne rizikuju da ostanu bez posla. Poslodavci ne prezaju ni pred čim kako bi izbjegli plaćanje porodiljskog odsustva. Na razne načine pokušavaju da ih primoraju da same daju otkaz. Mnoge od njih zbog neznanja ili straha pristaju, dok druge zaštitu svojih prava traže na sudu.
Jedna od onih koja nije pristala na ucjene jeste Dobrila Šormaz iz Banje Luke, koja se zbog nerazumijevanja poslodavca obratila za pomoć Savezu sindikata RS.
– Kad je saznao da je u drugom stanju, poslodavac je od nje tražio da potpiše sporazumni raskid ugovora o radu i ponudio da joj isplati tri plate, čime bi njegove obaveze prema radnici bile ispunjene – navodi Jagoda Zvonar, pravnica u Savezu sindikata, koja vodi ovaj slučaj.
Zbog raznih oblika kršenja radničkih prava trudnica, na adresu Saveza sindikata u toku prošle godine pristiglo je 25 prijava.
– Da bi prikrili pravi razlog otpuštanja trudnica poslodavci ih optužuju za povredu radne dužnosti. Imali smo slučaj iz Srpca, gdje je vlasnik trgovine optužio radnicu, koja je bila trudna, da je ukrala novac iz radnje. Na kraju se ispostavilo da je samo želio da je primora na otkaz – navodi Zvonareva.
Kako bi se osigurali na vrijeme, dodaje Zvonareva, poslodavci s mladim ženama koje zaposle potpisuju ugovore na određeno vrijeme da bi, ukoliko zatrudne, odbili da im produže ugovor.
– Situacija je zaista zabrinjavajuća. Kakvu sliku dajemo mladim ženama ovakvim odnosom prema trudnicama. S jedne starne govorimo o krizi nataliteta, a s druge se stvaraju uslovi zbog kojih mnoge žene na smiju ostati u drugom stanju kako ne bi ostale bez posla – kaže Zvonareva.
Inspekciji rada i zaštite na radu RS, radi zaštite svojih prava, u prošloj godini obratilo se oko 35 trudnica. Najviše pritužbi odnosilo se na raskid ugovora o radu, uskraćivanje prava na platu ili smanjivanje naknada.
– Ukoliko je radnica imala zaključen ugovor o radu na određeno vrijeme, po isteku tog vremena prestaje radni odnos bez obzira što je trudna, a ukoliko je radnica s poslodavcem imala zaključen ugovor o radu na neodređeno vrijeme, poslodavac joj ne može dati otkaz zbog ekonomskih i tehnoloških razloga – pojašnjava Radmila Puzić, glavni republički inspektor rada i zaštite na radu, te dodaje da je najviše otkaza trudnica u uslužnim djelatnostima, kao što su ugostiteljstvo, trgovina, frizeri i slično.
Zakon o radu RS propisuje kaznu u iznosu od dvije hiljade do 15.000 maraka ako poslodavac ne omogući zaposlenoj ženi da koristi prava u vezi s trudnoćom, porođajem i materinstvom. Za vrijeme korištenja porodiljskog odsustva žena ima pravo na naknadu plate u visini prosječne plate koju je ostvarila u toku posljednja tri mjeseca prije početka porodiljskog odsustva i ta naknada, koja se ostvaruje na teret Javnog fonda za dječju zaštitu, treba da se usklađuje sa rastom plata u RS. Iako se poslodavci pravdaju da su primorani da otpuste trudnice zbog neredovne refundacije naknada, u Fondu ističu da nastoje redovno izmiriti ovu obavezu.
Momir Popić, direktor Fonda, kaže da je u prethodnoj godini za realizaciju prava porodijama isplaćeno ukupno 12.699.017 maraka.
Plaćanje doprinosa
Trudnicama u RS, kao i porodiljama do navršene godine dana novorođenčeta, ovjera zdravstvene knjižice nije uslovljena uplaćenim doprinosima. Trudnice spadaju u onu kategoriju osiguranika koja je oslobođena plaćanja participacije i njihovu zdravstvenu zastitu u cijelosti snosi Fond zdravstvenog osiguranja RS.Fokus
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši