BANJALUKA – Milenko Pavlović, nekadašnji direktor Investiciono-razvojne banke (IRB) Republike Srpske kazao je danas u Okružnom sudu u Banjaluci da Aleksandar Džombić, bivši predsjednik Vlade RS nije vrišio pritisak na njega da se “Energoliniji” iz Zvornika odobri kredit, prethodno odbijen zbog neispunjavanja uslova, ali da je ipak zbog tog slučaja podnio ostavku.
Džombić je optužen i sudi mu se zbog sumnje u zloupotrebu položaja vezano za kredit od 19,4 miliona maraka koji “Energolinija” nikada nije vratila.
Pavlović je na čelo banke došao sredinom 2010. godine, da bi u decembru naredne podnio ostavku.
Iako se u javnosti godinama špekulisalo kako je to uradio pod pritiskom tadašnje vlasti, on je danas to negirao, tvrdeći da je i sam tu informaciju čuo iz medija.
Ipak, priznao je kako se sa Džombićem sastao nakon što je IRB prvobitno odbila “Energoliniju” za milionski kredit.
Na tom sastanku, prema njegovoj tvrdnji, Džombić je pokušao da mu predoči značaj “Energolinije” na razvoj istočnog dijela Republike Srpske.
“On je kao premijer imao širu sliku koju mi u banci nismo vidjeli jer smo pred sobom imali samo bilanse”, kazao je Pavlović koji je dodao kako je na tom sastanku bio i Jasminko Jotić, Džombićev savjetnik i prvi direktor IRB-a.
On je rekao kako je ostavku podnio kada je shvatio da je komunikacija na relaciji Vlada – IRB narušena.
“Ako smo donijeli odluku na osnovu činjenica, red je bio da se ona poštuje”, kazao je Pavlović.
Podsjećamo, IRB je nakon odlaska Pavlovića odobrila kredit “Energoliniji”. Zanimljivo je da je preduzeće za investiciju u rekonstrukciju kotlova tražilo 6,2 miliona, a da im je odobreno 19,4 miliona KM.
Veselin Kotur koji je tada bio sekretar u IRB-u je rekao kako je to bio presedan u radu banke, jer je veoma rijeko odobravano više novca nego što neko traži.
“Mislim da je on (Džombić) to predložio, a niko od ostalih članova odbora nije imao primjedbe. U zapisnik sam naveo obrazloženje odbora da se sa iznosom od 6,2 miliona maraka projekat ne bi mogao u potpunosti finansirati”, naveo je Kotur u svom svjedočenju.
Nikica Vranješ koji je u IRB-u u tom periodu bio direktor Sektora za plasmane je izjavio kako je veliki kreditni odbor, a u kojem je bio i Džombić, imao pravo na takvo nešto.
On kaže kako je prije velikog kredita “Energolinija” tražila kredit od pet milona maraka, ali da je odbijena zbog kolaterala i slabih instrumenata obezbjeđenja.
Kasnijim uključivanjem “Alumine” kao garanta, ocjena je bila kako se kredit može odobriti.
Podsjećamo, na ranijim ročištima svjedoci su tvrdili da na njih niko nije uticao da glasaju za odobravanje spornog kredita, te da bi i danas učinili isto da su okolnosti takve kakve su tada bile.
Optužnicu protiv Džombića je podiglo Republičko javno tužilaštvo RS.
On je optužen da je omogućio davanje kredita, iako je, kako se navodi u optužnici, bio svjestan da je korisnik kreditno nesposoban i da neće moći vraćati kreditna sredstva.
Na taj način Investiciono-razvojnoj banci RS nanesena je šteta, a “Energoliniji” Zvornik pribavljena imovinska korist.
CAPITAL: D. Tovilović
Komentariši