BEOGRAD, Ekonomski rezultati u Srbiji slabe usljed previranja na finansijskom tržištu, dok je važnost političkih pitanja posljednjih mjeseci opala, konstatuju stručnjaci Erste Grupe u objavljenom istraživanju “Perspektiva privrede i tržišta kapitala u Srbiji za 2009”.
S obzirom na opadajuću domaću tražnju – i investicije i potrošnju, očekuje se da ekonomska aktivnost u drugoj polovini ove godine i dalje slabi. Procijenjuje se da će bruto društveni proizvod (BDP) u 2008. zabilježiti rast po stopi od 6,5 odsto na međugodišnjem nivou, a u 2009. se predviđa njegovo slabljenje na nivo od 3,5 odsto.
“Trenutno su rizici na strani finansiranja izraziti jer Srbija (usljed globalne krize) nije profitirala od smanjenja političkih rizika”, ocijenjuje se u istraživanju.
Inflatorna očekivanja su u ovom trenutku i dalje izrazita, a inflacija ostaje na vrhu prioriteta za predstojeći period jer do sada nije značajno opala, pa je održavanje stabilnog deviznog kursa preduslov za obuzdavanje inflatornih očekivanja i pritisaka u 2009. godini, ističu stručnjaci Erste Grupe.
Govoreći o monetarnoj politici, oni procenjuju da je “ukupno gledano, bankarski sektor izgleda dobro pozicioniran da prebrodi globalno finansijsko previranje”,a “kapaciteti bankarskog sektora da kompenzuje potencijalne gubitke (s obzirom na slabiji ekonomski ambijent) mogu se smatrati snažnima”.
U analizi tržišta kapitala, stručnjaci Erste Grupe navode da su stend-baj aranžman sa MMF-om i potezi NBS uspjeli da neutrališu samo dio inflatornih pritisaka.
“Devizni kurs je i dalje pod pritiskom usljed pogoršanja deviznih priliva, pa predviđamo da će NBS i dalje obilato koristiti devizne rezerve da podržava stabilnost kursa, držeći tako inflatorne pritiske pod kontrolom i stabilišući trošak otplata kredita”, navodi se u istraživanju, uz zaključak da perspektiva ostaje zavisna od regionalnih predviđanja za naredni period.
Ističući da se “u narednim kvartalima može javiti dalji pritisak na strani depresijacije”, stručnjaci Erste Grupe procjenjuju da će se devizni kurs kretati u zoni od 85 do 95 dinara.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši