Pet odsto ljekara tražilo mito od pacijenata!

BEOGRAD, Korupcije u zdravstvu ima jednako kao i u drugim segmentima društva, ali je utisak građana da je veća nego što lično iskustvo potvrđuje, pokazalo je istraživanje javnog mnjenja, koje je sproveo Centar za slobodne izbore i demokratiju (CESID).
U istraživanju su učestvovala 4.232 ispitanika i ono je pokazalo da je mali procenat građana imao neposredna iskustva sa korupcijom, kao i da je samo pet odsto ljekara tražilo mito od njih. Građani smatraju da je zdravstvo najkorumpiranija oblast, a više od polovine smatra da je većina ljekara korumpirana. S druge strane, 64 odsto ispitanika tvrdi da u posljednjih pet godina nije imalo priliku da podmiti nekog u zdravstvu.
– Oko 36 odsto ispitanika navelo je da je nudilo mito ljekaru, a samo polovina od tog broja bila je spremna da te slučajeve mita i prijavi. Od ovih 36 odsto, mito je ispitanicima tražen direktno u pet odsto slučajeva, što nije zanemarljiv broj jer je to nekoliko desetina ljudi – naveo je Đorđe Vuković, programski direktor CESID-a.
Od onih koji kažu da su podmitili ljekare, čak 70 odsto tvrdi da im niko ništa nije tražio, već da su to uradili na svoju inicijativu.
– To se uglavnom, u 69 odsto slučajeva, svodi na poklone sitne vrijednosti, kao što su kafa, piće, čokolada. Novac je dalo 21 odsto ispitanih, „protivuslugu” sedam odsto, a tri odsto je dalo poklon veće vrijednosti. Uprkos svemu, većina građana, 55 odsto, smatra da to što oni sami daju poklone ljekarima ne predstavlja korupciju – naveo je Vuković.
Prema njegovim riječima, dvije trećine ispitanika nije imalo potrebu da podmiti ljekare, niti je bilo kome uskraćena usluga zato što nekome nije dao poklon. Ispostavilo se i da korupcije najviše ima u specijalizovanim bolnicama i institutima, a najmanje u domovima zdravlja.
– Pacijenti obično nude mito jer očekuju određene pogodnosti poput toga da im ljekar posveti bolju pažnju, zatim da bi im otvorio bolovanje ili zakazao ranije pregled – kaže Vukadinović.
Ministar zdravlja Tomica Milosavljević rekao je da su zaposleni u zdravstvenom sistemu odlučni u borbi protiv korupcije.
– Građani su posebno osjetljivi na korupciju u zdravstvu jer očekuju da zdravstveni radnici budu visokomoralni i odgovorni ljudi. U najvećem broju slučajeva oni zaista i jesu takvi. Najveći broj zdravstvenih radnika posao obavlja požrtvovano i korektno – rekao je Milosavljević.   Press

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts