BEOGRAD, Vjerujem da naredne godine nijedan građanin Srbije neće ulaziti u trgovine sa strahom od poskupljenja. Ne postoje ekonomski razlozi za rast cijene šećera i zato očekujemo da će se tržište ove namirnice u narednim nedjeljama stabilizovati. S druge strane, liberalizacija tržišta nafte u Srbiji trebalo je da dovede do pojeftinjenja goriva, ali se to dosad nije dogodilo. Ipak, nadam se da ćemo već krajem ove i tokom naredne godine imati vrlo jasan odgovor slobodnog tržišta naftnih derivata na sve izazove sa kojima se suočavamo.
Ovako za ”Novosti” komentariše aktuelna dešavanja na tržištu hrane Dušan Petrović, ministar trgovine i poljoprivrede, a koji je u srijedu otvorio sajam organske hrane ”FruVeg Ekspo Balkan 2011” na Beogradskom sajmu. Ministar kaže da se pod šećernom repom ove godine našlo između 55.000 do 60.000 hektara i da su prinosi i kvalitet dobri.
– Šećera će ove godine biti dovoljno za potrebe domaće potrošnje, a moći ćemo da ispunimo izvozne kvote – rekao je ministar Petrović. – Iz robnih rezervi se mjesečno plasira 3.000 tona šećera, a u toku je tender za kupovinu 15.000 tona. Nadam se da poskupljenja i nestašice više neće biti tema, jer će korak po korak država naći adekvatne odgovore na sve izazove tržišta kada govorimo o osnovnim životnim namirnicama.
Govoreći o cijenama goriva u Srbiji, ministar Petrović ističe da je sama po sebi liberalizacija ovog tržišta trebalo da utiče da možemo da imamo najnižu moguću cijenu za najbolji kvalitet.
– Ali, to se nije desilo u prvih devet mjeseci – podsjeća Petrović. – Liberalizacija tržišta naftnih derivata, u koju se ušlo ove godine, imala je svoje faze, ali mislim da su nam sada na raspolaganju svi potrebni instrumenti. To se odnosi na donošenje svih podzakonskih akata koji regulišu kvalitet goriva i način obavljanja kontrole prometa. Cijena ne zavisi samo od cjenovnika proizvođača i trgovaca, već i od fiskalne politike. Država je morala da odluči da li će imati ovakvu akciznu politiku ili će da poveća poreze.
Subvencije agraru
Krenuli smo u debate o budžetu za narednu godinu. Subvencije poljoprivrednicima teške su 15 milijardi, dok je u ovogodišnjem budžetu bilo predviđeno 8,6 milijardi dinara – rekao je ministar Petrović. – Razliku ćemo isplatiti iz budžeta za 2012. godinu – rekao je ministar Petrović. Insistiramo na subvencijama, ali ćemo se o modelima dogovoriti. Subvencije po prinosima, umjesto po hektaru, imaju i dobre i loše strane. Novosti
Komentariši