Piraterija odnijela 50 milijardi dolara

SINGAPUR, Softverska piraterija nanijela je prošle godine štetu industriji od 50 milijardi dolara, a najveći gubitak zabilježen je u Aziji, navodi se u izvještaju Alijanse poslovnog softvera (BSA).

Uprkos uspjesima u borbi za zaštitu prava na intelektualnu svojinu, prošle godine je 43 odsto softvera u kompjuterima širom svijeta bilo piratizovano. Ovaj procenat je u 2008. godini bio na nivou od 41 odsto, navodi BSA.

U izvještaju se dodaje da je gubitak u 2009. godini bio 51,4 milijardi dolara, od čega je azijsko-pacifički region imao udio od 16,5 milijardi dolara.

Porast upotrebe nelegalnog softvera desio se usljed rasta tržišta ličnih kompjutera u Brazilu, Indiji i Kini, navodi industrijska grupa sa sjedištem u Singapuru.

Upotreba piratizovanog softvera je tokom prošle godine opala u 54 zemlje, ostala na istom nivou u 38 država i porasla u 19 zemalja.

Viktor Lim, predsjednik agencije koja je sprovela studiju u saradnji sa BSA, izjavio je da je prošle godine od 900 miliona instaliranih softverskih aplikacija u Aziji više od 530 miliona bilo nelegalno.

Najveću stopu softverske piraterije u Aziji ima Bangladeš, a slijede ga Šri Lanka, Indonezija i Vijetnam. Kina i Indija takođe se nalaze pri vrhu liste.

BSA navodi da je na svakih 100 dolara potrošenih na legalni softver u 2009. godini potrošeno još 75 dolara na programe bez licenci.

Najveći svjetski korisnik piratskog softvera je bivša sovjetska repubika Gruzija, u kojoj je nelegalno čak 95 odsto korištenih kompjuterskih programa.

Najnižu stopu sa 20 odsto imaju SAD, a slijede Japan i Luksemburg sa 21 odsto, Novi Zeland sa 22 odsto i Australija sa 25 odsto.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts