PIROT, Opština Pirot je u saradnji sa USAID Agrobiznis projektom uradila Elaborat za zaštitu geografskog porijekla pirotskog kačkavalja.
Elaborat je početkom septembra predat Zavodu za intelektualnu svojinu u Beogradu.
Samostalni stručni saradnik za poljoprivredu u opštini Pirot Vesna Lazarević kaže da su na ovaj korak bili prinuđeni jer se na tržištu pojavio veliki broj proizvođača koji su na svoje proizvode stavljali etiketu pirotski kačkavalj iako proizvodi nisu sa tog podneblja.
“Opština Pirot je podršku za zaštitu geografskog porijekla dobila od USAID Agobiznis projekta i zajedno sa njima smo finansirali cijeli projekat zaštite. Do sada nas je sve to koštalo oko 5.000 evra”, navela je ona.
Prema njenim riječima, elaboratom je predviđena zaštita geografskog porijekla kačkavalja od kravljeg mlijeka, pošto ovčijeg mlijeka zbog smanjenja stočnog fonda u ovčarstvu, u otkupu više nema.
“Zaštita geografskog porijekla ne treba da bude samo slovo na papiru, već treba da ima ekonomsko opravdanje. Zato su se i vlasnici četiri mini mljekare koje proizvode pirotski kačkavalj izjasnili upravo za zaštitu pirotskog kačkavalja od kravljeg mlijeka jer samo njega i proizvode”, kazala je ona.
Lazarevićeva napominje da će pirotski kačkavalj moći da se proizvodi samo na području pirotske opštine i od mlijeka sa ovog područja.
“Od zaštite geografskog porijekla očekujemo da pirotski kačkavalj osvoji i nova tržišta, u prvom redu inostrana. Srbija je potpisnica Lisabonske konvencije koja omogućava da se proizvod sa zaštićenim geografskim porijeklom priznaje u još 25 zemalja Evrope”, istakla je ona.
Ona je precizirala da to konkretno znači i direktan izvoz u te zemlje, što je cilj zaštite, dodajući da iskustva govore da se regije koje imaju proizvode sa zaštićenim geografskim porijeklom, mnogo brže razvijaju od onih koje takve proizvode nemaju.
Iz pirotskog kraja je nekada samo za izvoz odlazilo godišnje i do 30 vagona kačkavalja. Godinama je ta proizvodnja smanjivana jer se smanjivao i broj ovaca a izvoza kačkavalja nema više od dvije decenije. U pirotskoj opštini četiri proizvođača proizvedu godišnje oko 200 tona kačkavalja, što je daleko manje od nekadašnje proizvodnje. Beta
Komentariši