LONDON, NJUJORK, Evropske akcije juče su se oporavile, pošto je američko ministarstvo finanisja objavilo plan za spas domaće banke “Sitigrup”, dok je na valutnim berzama zabilježen skroman pad kursa dolara prema evru, jenu i funti sterlinga.
Panevropski indeks FTSEurofirst 300 je tokom podnevne trgovine na londonskoj berzi akciji ojačao 3,5 odsto, na 782,21 poen.
Vodeći nacionalni indeksi akcija u Evropi (britanski FTSE 100, njemački DAX i francuski CAC-40), takođe su bili u usponu, između 3,2 i 4,5 procenata.
Prošle sedmice je, međuim, FTSEurofirst 300 oslabio 12 procenata, dok je u toku proteklog dijela ove godine izgubio skoro 48 odsto vrijednosti.
Glavni razlog za tako visok pad vodećeg indikatora kretanja cijena akcija najboljih evropskih kompanija analitičari pronalaze u globalnoj kreditnoj krizi, kao i u izgledima da se tekuća recesija u zoni evra i Velkioj Britaniji produži možda i na cijelu narednu godinu, prenosi agencija Rojters.
Tokom jučerašnje trgovne, na londonskoj efektnoj berzi zabilježen je i osjetan skok cijena hartija energetskih kompanija, poslije poskupljenja sirove nafte na svjetskim robnim berzama za oko 3,8 procenata, na više od 50 dolara po barelu.
Akcije italijanske naftne kompanije “Eni”, francuskog “Totala”, britanskog BP-a i “Rojal dač šela” skočile su između 5,9 i 7,4 procenta, što je najveći procentualni rast hartija tih firmi u proteklih nekoliko sedmica.
Čak i akcije evropskih banaka, koje su već mjesecima najčešće u padu, danas su primjetno uvećane. Hartije britanske “Barkliz” banke, finansijske grupacije “Lojd”, njemačke “Dočje banke” i švajcarske UBS banke “skočile” su u prosjeku za 7,2 do deset odsto, u odnosu na nivo zabilježen u petak.
Vrijednost akcija rudarskih kompanija takođe je značajno uvećana, u prosjeku za 6,9 do 13 odsto.
Poslovanje na deviznim berzama i dalje traje bez većih promjena kurseva vodećih valuta i u takvoj situaciji jen je ojačao 0,6 odsto prema američkom konkurentu i na deviznoj berzi u Londonu se mjenjao po kursu od 95,39 za dolar.
Istovremeno je dolar blago oslabio prema evru i funti sterlinga i u Londonu je vredio 1,2683 za novčanu jedinicu 15 članica Evropske unije i oko 1,50 za funtu.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši