SARAJEVO, Savjet ministara BiH prvo je usvojio metodologiju za razvrstavanje radnih mjesta srednje stručne spreme, a kasnije je naručena studiju o primjeni te metodologije, za šta su isplatili honorar od 1.500 KM jednom ekonomskom ekspertu.
Kakva je metodologija potvrđuje najava tužbi iz Sindikata državnih i policijskih službenika u institucijama BiH, a o kvalitetu studije svjedoči negativno mišljenje koje je Ureda za zakonodavstvo BiH dao na ovaj dokument.
Jure Bilić, predsjednik Sindikata, smatra da i studija i metodologija krše Zakon o platama i naknadama u institucijama BiH jer nije ispoštovan princip “ista plata za isti ili sličan posao”.
“Uvidom u tekst studije Sindikat je uočio neujednačenosti u pogledu raspoređivanja istih radnih mjesta u platne razrede unutar različitih institucija. Ovim se neujednačenostima krši princip ‘ista plaća za isti posao'”, kazao je Bilić.
Sindikalci su ovo znali i prije nego što je studija nastala, jer se od septembra jednima umanjuje koeficijent pa primaju platu manju za 100 KM dok služenicima u pravosudnim institucijama i Parlamentarnoj skupštini BiH plate nisu umanjene.
Ministarstvo finansija i trezora BiH odobrilo je za određeni broj mjesta u pravosudnim institucijama da ostanu u platnom razredu s višim koeficijentom, dok taj zahtjev za ostale nije prošao.
U mišljenju Ureda za zakonodavstvo navode se konkretni primjeri gdje se primjenjuju različiti koeficijenti za ista radna mjesta bez adekvatnih obrazloženja o specifičnosti posla.
U Sindikatu tvrde da je studija trebalo da ponudi ozbiljnu i detaljnu analizu tako što će uporediti radna mjesta u institucijama BiH, a krajnji rezultat je da je ona samo utvrdila trenutno stanje.
Sindikat se već obratio Ministarstvu finansija i trezora da preispita svoja rješenja kao što su to učinili u revidiranom mišljenju za pravosudne institucije, a podsjećaju ih da je o svemu trebalo da pribave i mišljenje Ministarstva pravde, što dosad nije učinjeno.
Nismo juče uspjeli saznati u Ministarstvu finansija zašto su izuzetak institucije pravosuđa BiH jer se na njih često ne primjenjuju odluke koje važe za ostale. Poznato je da su sudije Suda BiH tužile ovo ministarstvo jer im nije isplaćen regres prema njihovoj računici nego prema odluci Savjeta ministara BiH, koja se odnosila na sve bh. institucije.
Nakon peticija koje su prošle godine zaposlenici institucija BiH iz Istočnog Sarajeva pisali predsjedavajućem Savjeta ministara Nikoli Špiriću, ponovo su aktuelne žalbe službenika zbog isplate naknada za prevoz na posao.
Prema važećoj odluci pravo na ovu naknadu nemaju službenici koji žive tri kilometra od radnog mjesta, pa su se obratili Sindikatu za pomoć s tvrdnjom da pješače šest kilometara dnevno jer im nije plaćen gradski prevoz. To smatraju diskriminacijom, ali ovakva odluka donesena je da bi se ostvarile uštede i male su šanse da će biti izmjena. Nezavisne novine
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši