MOSTAR, Ambasador SAD u BiH Patrik Mun izjavio je danas u Mostaru da je američka vlada u proteklih 15 godina posredstvom raznih programa u BiH investirala milijardu i po dolara, te da je od 2001. godine uključena u reformu energetskog sektora BiH.
”Energetska reforma i dalje će biti važan dio našeg programa ekonomskog razvoja, a energetska efikasnost može podstaći razvoj privrede u BiH. Građani na konkretnim primjerima moraju vidjeti da će se isplatiti energetska ekonomičnost”, naglasio je Mun na predstavljanju projekta Američke agencije za međunarodni razvoj /USAID/ pod nazivom “Ekonomija energetske efikasnosti-3E”, koji ova agencija provodi u saradnji s UNDP-om i njemačkim GTZ-om.
Riječ je o programu promocije tehnologija energetske efikanosti, čiji je krajnji cilj smanjenje potrošnje energije, a ukupna vrijednost projekta je 4,2 miliona KM.
BiH je u 2008. godini potrošila skoro 20 odsto bruto društvenog proizvoda na troškove energije, dok je taj postotak u zemljama EU manji od pet odsto, istaknuto je na seminaru.
Direktor projekta Zoran Morvaj rekao je da je projekat pokrenut u maju ove godine i da će trajati 40 mjeseci, te da je njegov cilj da se pokaže šta je potrebno uraditi da se ostvare uštede u oblasti energetike koje mogu biti 20 odsto.
”Projekat je fokusiran na poboljšanje energetske efikasnosti zgrada, najviše u javnom sektoru, ali to mogu biti i stambene zgrade, pa čak i privatni vlasnici stambenih zgrada. Konkretno, riječ je o poboljšanju izolacije zgrada, postavljanju prozora sa izo-staklima, novim sistemima grijanja, upravljanju potrošnjom energije, te edukaciji i promjeni svijesti građana kada je u pitanju potrošnja energije”, objasnio je Morvaj.
Federalni ministar ekologije i turizma Nevenko Herceg rekao je da je energetska efikasnost važan segment u borbi protiv klimatskih promjena, te najavio podršku njegovog ministarstva USAID-ovom programu.
“Po energetskoj efikasnosti BiH je najneefikasnija zemlja u jugoistočnoj Evropi. Razloga ima mnogo, ali jedan od važnijih je nedovoljna svijest o koristima energetske efikasnosti”, naglasio je Herceg.
U okviru projekta USAID će u cijeloj BiH implementirati ukupno 10 pilot projekata energetske efikasnosti, a prvi od tih projekata biće na Mašinskom fakultetu u Sarajevu.
Komentariši