BANJALUKA, Vlada Republike Srpske (RS) formirala je danas Koordinaciono tijelo koje će pratiti provođenje Strategije suzbijanja korupcije u RS, a koje čine predsjednik Vlade RS, ministri unutrašnjih poslova i pravde, predsjednik Specijalnog tužilaštva i Tužilaštva i direktor Policije RS.
Vlada RS usvojila je zaključak kojim bezrezervno podržava sve institucije vlasti i građane RS u borbi protiv svih oblika kriminala, naročito u borbi protiv organizovanog kriminala i suzbijanja korupcije.
Premijer RS Aleksandar Džombić je nakon posebne sjednice Vlade rekao da je izraženo očekivanje će se u budućem periodu ostvarivati zapaženiji rezultati u borbi protiv organizovanog kriminala i na polju suzbijanja korupcije, naročito radom Specijalnog tužilaštva RS, čime će se osnažiti povjerenje građana u funkcionisanje pravne države, odnosno povjerenje investitora u sigurnost njihovih investicija i provođenje zakona.
Džombić je novinarima u Banjaluci rekao da će Vlada RS, u namjeri da podrži sve aktivnosti relevantnih učesnika u borbi protiv kriminala i korupcije, nastaviti da obezbjeđuje potrebna sredstva i infrastrukturu za specijalističko i stručno usavršavanje ljudskih resursa, nabavku materijalno-tehničkih sredstava i edukaciju građana o štetnosti kriminala i korupcije i mogućnosti njihovog doprinosa u toj borbi.
“Zadužuje se Ministarstvo unutrašnjih poslova RS da podigne nivo efikasnosti krivičnog gonjenja u otkrivanju korupcijskih krivičnih djela, kao i da ostvari jači doprinos u podizanju stepena društvene svijesti i štetnosti korupcije i potrebe njenog suzbijanja”, rekao je Džombić.
On je istakao da se radi efikasnijeg djelovanja u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije obavezuje MUP RS da u okviru svojih nadležnosti i zakonskih mogućnosti ostvaruje saradnju i vrši koordinaciju u razmjeni podataka sa drugim nadležnim institucijama.
Prema njegovim riječima, zadužuju se ministarstva unutrašnjih poslova i pravde i svi nivoi vlasti, da unaprijede saradnju u borbi protiv korupcije i njenom suzbijanju, te da posebno unaprijede međunarodnu saradnju u tom smislu.
“Ministarstvo pravde se zadužuje da sagleda kaznenu politiku i njene dosadašnje efekte i predloži eventualne izmjene i dopune krivičnog zakonodavstva, u vidu propisivanja strožih kazni za korupcijska krivična djela”, naveo je Džombić jedan od zaključaka Vlade RS.
Ministarstvo pravde, naglasio je Džombić, ima obavezu da prati nivo ispunjenosti uslova za rad pravosuđa, kao i sistem permanentnog obrazovanja, posebno onog koje se odnosi na mogućnost krivičnog gonjenja korupcije i koje treba “inkorporirati u profesionalnu samosvijest i etiku sudija”, koji predstavljaju nužne pretpostavke za efikasniji rad.
“Ministarstvo pravde se zadužuje i da kontinuirano prati rad tužilaštva i sudova u RS, u predmetima suzbijanja organizovanog kriminala i korupcije, te da pospješuje efikasnost u radu u ovim predmetima, o čemu će redovno pribavljati izvještaje navedenih institucija”, naglasio je Džombić.
On je napomenuo da se sva ministarstva obavezuju da radi ostvarivanja transparentnosti njihovog rada, a u skladu sa važećim propisima, obezbijede da javnost bude pravovremeno i potpuno informisana o pitanjima koja su od značaja za suzbijanje korupcije i borbu protiv organizovanog kriminala.
Vlada RS zadužila je ministarstva da ubrzano pokrenu postupke izmjena i dopune zakona, čime će se omogućiti dodatna transparentnost njihovog rada, sa naglaskom na inspekcijske organe.
“Obavezuju se ministarstva na nastave sa provođenjem Strategije suzbijanja korupcije u RS i sa izvještavanjem Vlade o preduzetim mjerama i postignutim rezultatima, uključujući i prijedlog koji se odnosi na probleme koji nisu identifikovani u Strategiji u odnosu na okolnosti koje onemogućavaju njihovo rješenje”, naveo je Džombić.
Prema njegovim riječima, ministarstva se zadužuju da revidiraju akcione planove i posebnu pažnju poklone razmatranju i identifikovanju tačaka korupcije, u smislu preispitivanja efikasnosti načina postupanja, u odnosu na ova pitanja i predlože moguća rješenja i planove za njihovu realizaciju, kao i da izvrše identifikaciju i analizu potencijalnih tačaka korupcije, koje nisu obuhvaćene Strategijom i akcionim planovima.
“Zadužuje se Generalni sekretarijat Vlade RS da u roku od 15 dana, od stupanja na snagu ovog zaključka, sačini obrazac izvještaja i izvršenju akcionih planova u provođenju Strategije, dostavi ga svim ministarstvima, kako bi se te informacije mogle jednostavnije sagledati, sistematičnije analizirati”, rekao je Džombić.
Obavezuju se sve institucije vlasti u RS da omoguće transparentnost u donošenju odluka i omoguće građanima pravo na pristup informacijama, te da preuzmu punu odgovornost u kreiranju javne politike i njenog efikansog provođenja, posebno uključujući provođenje Strategije.
Govoreći o preventivnim mjerama, Džombić je rekao da je posebno bitno da se u narednom periodu izvrši edukacija građana, koji moraju da učestvuju u procesu suzbijanja korupcije i da obavještavaju nadležne organe o eventualnim radnjama koje ukazuju na korupciju i kriminal u javnim organima.
“To je jedan od osnovnih programskih principa nove Vlade RS, kao i intenziviranje borbe protiv korupcije i kriminala u RS”, dodao je Džombić.
Džombić je rekao da su korupcija i kriminal bolesti koje razaraju svako društvo, te da svako odgovorno društvo treba da da puni doprinos u njihovom suzbijanju.
“Moramo biti svjesni da svoj doprinos moraju dati i institucije vlasti i građani. Što se tiče institucija vlasti, apsolutna nepodijeljena podrška i politička volja postoji za proces suzbijanja korupcije i kriminala u RS. To je dokazala i prethodna Vlada RS zato što je usvojila Strategiju 2008. godine, na bazi koje su ministarstva radila akcione planove i o tome izvještavala Vladu”, rekao je Džombić.
Posebnoj sjednici Vlade RS, na kojoj je razmatrana informacija o realizaciji Strategije suzbijanja korupcije u RS, prisustvovali su predstavnici najviših pravosudnih institucija RS, inspektorata, Poreske uprave i drugih institucija.
Komentariši