Podstanarski život sve skuplji

SARAJEVO, BANJALUKA, Uprkos sve manjoj platežnoj moći građana, stanodavci i dalje ne snižavaju cijene kirija, tako da u većim bh. gradovima stanarina mjesečno košta od 150 do 250 maraka po osobi.
Prema informacijama iz oglasa, u perifernom banjalučkom naselju Lauš jednosoban stan, bez režijskih troškova, mjesečno košta oko 200 KM, a za sličan stambeni prostor podstanar mjesečno treba da izdvoji isto novca i u Sarajevu.
U NVO sektoru ističu da problematiku dodatno povećava činjenica da je kupoprodaja stanova sve “mršavija”, tako da vlasnici stambenih prostora koriste to što imaju nekretnine i skupo ih naplaćuju.
Bez obzira na krizu, prema podacima Agencije za statistiku BiH, stanovanje, voda, električna energija, gas i drugi energenti prošle godine koštali su čak za 30,5 odsto više nego 2005. godine.
U udruženjima za zaštitu potrošača poručuju da su te cijene ove godine još više, te podsjećaju da je finansijska situacija građana sve lošija.
Problem je utoliko veći zbog toga što lokalne zajednice nemaju podatke o broju podstanara na njihovim područjima, tako da je ovaj segment nemoguće urediti, mišljenja je Mesud Lakota, sekretar Udruženja za zaštitu interesa potrošača BiH.
“U BiH ne postoji standard o tome koliko stan mjesečno maksimalno može da košta, tako da su stambeno nezbrinuti građani u nevoljama. Veliki je problem i to što, na primjer, mladi ljudi nisu u mogućnosti da zarade novac, a moraju da iznajmljuju stan. U oglasima svakodnevno bombarduju prevarantskim ponudama za izdavanje stanova, gdje nije prikazano stvarno stanje, a tu oblast treba srediti”, kaže Lakota.
Takođe, i Murisa Marić, direktor u Udruženju DON, navodi da su cijene stanova previsoke za većinu podstanara.
“Treba imati u vidu da podstanar ne plaća samo stan. Stanarina je između 150 i 250 maraka, a treba platiti još i grijanje, struju, vodu i tako dalje”, pojašnjava Marićeva.
Studenti su kao podstanari u posebno teškoj poziciji, smatra Nikola Srebro, potpredsjednik Studentskog parlamenta Banjaluka.
“Studentu, u prosjeku, za stanarinu treba 150 maraka mjesečno, a pri tome mora stambeni prostor da dijeli sa još dvije ili tri osobe. Nažalost, mali broj studenata radi, tako da te troškove plaća uz pomoć roditelja ili stipendija, koje su takođe male”, navodi Srebro.
Stanodavci se uglavnom pravdaju da sve veći troškovi života ugrožavaju i njihove kućne budžete, te se zbog toga moraju prilagoditi svojim finansijskim potrebama.
•    30,5 odsto poskupjeli troškovi stanovanja posljednjih godina
•    150 maraka najniža kirija u većim gradovima
•    200 KM košta stanarina u jednosobnom stanu u perifernim naseljima
•    250 maraka po osobi najskuplja kirija
Mesud Lakota
U BiH se ne zna koliko stan mjesečno maksimalno može da košta. Nezavisne novine

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts