Polančec u kontaktima sa menadžerima “Podravke”

damir polancecZAGREB, Potpredsjednik Vlade Hrvatske Damir Polančec u posljednjih mjesec dana, dakle i nakon što je policija “upala” u “Podravku”, imao je više kontakata i razgovora sa kasnije uhapšenim menadžerima tog koprivničkog poduzeća – prenose hrvatski mediji, pozivajući se na pouzdane izvore među istražiocima koji rade na slučaju.

Nakon što se u hrvatskim medijima digla velika bura oko ogromnim finansijskim transakcijama koje je “Podravkin” menadžment provodio preko “Fima grupe” i “SMS-a”, policija je po zahtjevu tužilašta u Koprivnici zaplijenila iz “Podravke” opsežnu poslovnu dokumentaciju i obavila niz informativnih razgovora.

Na razgovoru u policiji bili su, između ostalih, i neki menadžeri, pa i oni koji su sada u zatvoru.

Pretpostavlja se da je policija sve sumnjive počela da prati, nadzire i njihovo kretanje, bilježeći s kim se sastaju, a možda su ih počeli i prisluškivati. Po svemu sudeći, na taj su način zabilježili i kontakte sa potpredsjednikom Vlade Polančecom – piše “Jutarnji list” .

Ali, moguće je da su za sastanke sa Polančecom saznali i od insajdera iz “Podravkinog” menadžmenta, spremnih na suradnju s policijom. Stoga bi istražioci mogli imati bar djelimična saznanja o sadržaju tih sastanaka.

U svakom slučaju, malo je vjerojatno da se Polančec u jeku cijele afere samo zbog prijateljskih razloga sastajao sa svojim, sada pritvorenim, prijateljima i kumovima ili da je s njima možda pregovarao o prodaji svojih 3 750 opcijskih dionica “Podravke”, vrijednih nešto manje od milion kuna.

Polančec je u isto vrijeme bio na konsultacijama sa poznatim zagrebačkim advokatom Antom Nobilom. Iako Nobilo nije formalno angažovan, a za to nema ni potrebe, jer Polančec formalnom istragom nije obuhvaćen, zanimljivo je da je Nobilo već sada i te kako zainteresiran za zbivanja u USKOK-ovoj istrazi protiv uhapšene šestorke, kao i za saradnju sa braniocima osumnjičenih.

Pročitaj više:  Moguć povratak “McDonald'sa” u Banjaluku

Osim toga, mnogi postavljaju pitanje hoće li ime Damira Polančeca “isplivati” u vezi sa zbivanjima u “Podravci” kada se pribavi sva dokumentacija i ugovor s mađarskom “OTP bankom”, koja je u martu ove godine dala 34,2 miliona evra kredita “Fiminoj” of šor firmi na Malti kako bi se zatvorilo potraživanje londonskog “Meril linča” od 26,7 milona evra i pri tome se oslobodili ogromni depoziti koje je “Podravka” morala dodatno davati “Meril linču” zbog pada vrijednosti dionica.

Upravo u vrijeme završnog kredita između Vlade i “MOL-a” vođeni su pregovori o nastavku prodaje “Ine”, u čemu je direktno sudjelovao potpredsjednik Vlade Polančec. A jedan od većih dioničara “MOL-a” je “OTP banka”, koja je uz zalog oko 10,6 odsto “Podravkinih” dionica dala 34,2 milipna evra kredita, dvostruko više od tadašnje vrijednosti dionica. Za sada nije utvrđeno je li OTP dao toliki novac zbog interesa “MOL-a” u “Ini” ili su ugovorene dodatne garancije s “Podravkom”.

Nije jasno ni gdje je završila razlika od oko 7,5 miliona evra, koliko kredit “OTP” banke premašuje iznos zatvorenog londonskog zajma. Da li je riječ o troškovima kredita “Meril linča” ili se dio novca slio na neki drugi račun, trebalo bi se utvrditi i međunarodnom saradnjom s nadležnim tijelima Mađarske.

Ipak, Nadzorni odbor “Podravke” ostavio je u Upravi članove koji se nalaze u pritvoru. Tužilaštvo je taj postupak ocijenilo kao pokušaj pritiska na pravosuđe. Sumnjaju da sve konce i dalje vuče Damir Polančec. Nadzorni odbor u Upravu je imenovao direktora poslovnog programa “Hrana” Krunoslava Bešvira i direktora kontrolinga Lidiju Kljajić.

Na sjednici Nadzornog odbora glavnu riječ vodio je dekan Ekonomskog fakulteta Darko Tipurić, koji je branio uhapšene šefove “Podravke”.

” A šta se moglo očekivati kad Friščić (iz Hrvatske seljačke stranke) i Polančec i dalje imaju većinu u Nadzornom odboru? To tijelo treba razmontirati” – rekao je izvor iz menadžmenta.

Pročitaj više:  Šarović i Ivancov razgovarali o pristupanju Bosne i Hercegovine WTO-u

Koliko je slučaj “Podravka” važan i s dalekosežnim posljedicama za Hrvatsku govore i pravosudno-policijski krugovi koji upozoravaju da je policijska istraga, koja se i dalje provodi “do sada najkomplikovaniji slučaj istraživanja kriminala u Hrvatskoj”. Srna

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts