BANJALUKA – Šestomjesečna dobit od 9,2 miliona KM koju su zajedno ostvarile „Hidroelektrane na Vrbasu“ i „Hidroelektrane na Drini“ nije uspjela pokriti finansijski ambis „Hidroelektrana na Trebišnjici“, uzrokovan havarijom u „HE Dubrovnik“.
„Hidroelektrane na Trebišnjici“ ostvarile su u prvih šest mjeseci ove godine gubitak od 10,3 miliona KM, dok su „Hidroelektrane na Vrbasu“ u plusu 5,9 miliona, a „Hidroelektrane na Drini“ 3,3 miliona KM.
Prihodi HET-a u prvih pola godine duplo su manji u odnosu na isti prošlogodišnji period, dok su rashodi neznatno smanjeni.
Ukupni prihodi u prvih šest mjeseci ove godine iznosili su 14,1 milion KM, a u istom periodu prošle godine su bili 30,2 miliona maraka.
S druge strane, ukupni rashodi su u prvom polugodištu 2019. iznosili 24,4 miliona KM, dok su lani bili 27,9 miliona maraka.
Razlog ovako drastičnog pada prihoda je, kako objašnjavju u HET-u, havarija u „HE Dubrovnik“ koja ne radi od 10. januara ove godine.
Direktor HET-a Gordan Mišeljić rekao je danas za CAPITAL da je „HE Dubrovnik“ sa jednim od svoja dva agregata sastavni dio sistema HET-a te da je rad Hidroelektrane Trebinje 1 uslovljen sa radom „Hidroelektrane Dubrovnik“ koja od januara nije na mreži.
„Otprilike 60 odsto proizvodnje „HE na Trebišnjici“ dolazi iz jednog agregata “HE Dubrovnik”. Za sada još nemamo zvaničnu informaciju kada će se hidroelektrana vratiti na mrežu, ali očekujemo da ćemo iduće sedmice imati više informacija“, kazao je Mišeljić.
Istakao je da HET do sada nije proizveo 350 gigavat sati u odnosu na plan.
„To je značajno smanjilo prihode, imali smo gubitak za koji se nadamo da neće pretjerano rasti do kraja godine“, kazao je on.
Najbolji finansijski rezultat od tri hidroelektrane u sastavu „Elektroprivrede RS“ ostvarile su „HE na Vrbasu“ koje su na polugodištu zabilježile dobit od 5,9 miliona KM, što je za 3,5 miliona KM više u odnosu na isti period 2018. godine.
Pozitivno su poslovale i „HE na Drini“, ali je za razliku od „HE na Vrbasu“, njihova dobit sa prošlogodišnjih 5,5 miliona pala sa na 3,3 miliona KM u prvih šest mjeseci 2019. godine.
CAPITAL: M. Čigoja
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Laž. Do sad je voda išla Gorica-Plat gdje je pad 300m a sad ide u Hutovo na HE Čapljina gdje je pad oko 200m pa je proizvodnja manja za 1/3 a na HE Grančarevo je ista na HE Gorica je veća tako da je u suštini proizvodnja manja za 1/6 a ostalo će valjat za izbore dogodine
Bas ove godine rekordne padavine i opet gubitak. Klasika skorupirane vlade RS i direktora HETR.
Sad namjerno prave gubitak sa svim gradnjama kako bi rusili vrijednost akcije pa ih onda povoljno kupovali.
Bolje ne prodaj pa cuvaj za unucad. EU prioritet je obnovljena struja za elektro vozila pa vi vidite. Cijena bice 10x veca nego sto je danas
Pravoslavje, naše bratstvo sve ce da unisti. Kolko god ispravljali, mislim da je kasno. Privreda pukla, šiju se majice, patike, vladne lovke u svim drzavnim firmama,…dok EU investira vec u novogeneracijsku tehnologiju proizvidnje. Jbg, uvijek kasnimo 25godina. Bitno da ima prase,piva i da se pjeva.