Poreske uprave RS i FBiH sa zakašnjenjem ispunile obavezu prema MMF-u

zora vidovicBANJALUKA, Poreske uprave Republike Srpske, Fedracije BiH i Uprava za indirektno oporezivanje BiH prije nekoliko dana su konačno potpisali sporazum o razmjeni službenih poreskih podataka i time sa zakašnjenjem od nekoliko sedmica ispunile obavezu iz stend baj aranžman sa MMF-om, saznaje CAPITAL.

Prema vrlo jasnim obavezama koje su RS i FBiH preuzele iz stend baj aranžmana sa MMF-om i  Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju EU, rok za uspostavu sistema razmjene službenih podataka, koji treba da spriječi poreske utaje preduzeća koja posluju u oba entiteta, bio je 31. maj. Međutim, poreske uprave su ovaj sporazum potpisale tek prije nekoliko dana.

Direktorica Poreske uprave RS Zora Vidović potvrdila je za CAPITAL da potpisana verzija sporazuma u potpunosti odgovara Republici Srpskoj. Ovaj dokument u praktičnom smislu, smatra Vidović, neće donijeti ništa novo jer su entitetske poreske uprave i do sada razmjenivale podatke o poreskim obveznicima.

“Poreske uprave Federacije i Brčko Distrikta 2011. godine potpisale su memorandum na koji mi nismo pristali zato što je bio vrlo neprecizan. Međutim, ova nova verzija je mnogo jasnija i što je najvažnije MMF je prihvatio sve što je Republika Srpska predložila”, ističe Vidović.

U narednom periodu, pojašnjava Vidović, biće formirana komisija koja će utvrđivati koje podatke će poreske uprave i UIO BiH međusobno razmjenjivati.

“Važno je napomenuti da podatke koje ćemo staviti dostupnim kolegama u Federaciji nisu naša baza, već samo jedan dio koji će se od sada moći razmjenjivati elektronski”, dodaje Vidović.

Ekonomski eksperti smatraju da je zahtjev MMF-a za uspostavom službene razmjene podataka između poreskih uprava razumljiv, naročito imajući u vidu decentralizovanu fiskalnu organizaciju BiH u kojem entiteti i Distrikt imaju isključive nadležnosti za direktne poreze, dok su na nivo BiH prenesene nadležnosti za indirektne poreze. Razmjena poreskih podataka, dodaju, olakšaće utvrđivanje poreskih obaveza i spriječiti zloupotrebe pravnih i fizičkih lica koja posluju u RS i FBiH ili Distriktu Brčko.

Pročitaj više:  Cvijanović: Vidljiv napredak u realizaciji dogovorenih reformi

Na liniji globalnog procesa transparentnosti u području oporezivanja ovaj sporazum o razmjeni podataka o poreskim obveznicima i transakcijama treba da ima za cilj eliminaciju i sprečavanje novog globalnog fenomena – dvostrukog neoporezivanja, zaključuju ekonomisti.

Podsjetimo, u okviru globalne inicijative Vijeća Evrope i OECD-a 43 države su pristupile Konvenciji o uzajamnoj službenoj saradnji u porezima, dok je čak 120 država uključeno u multilateralni Globalni forum transparentnosti i razmjeni podataka u području poreza. Takođe, Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju EU obavezuju BiH da se uključi u sistem razmjene podataka iz područja oporezivanja koji je uspostavljen od strane OECD-a.

J. Despotović

 

 

 

 

 

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts