Posljedice krize osjeća i Švajcarska

BERN, Pogođena krizom u evrozoni, švajcarska ekonomija je u drugom tromjesečiju ove godine zabilježila pad od 0,1 odsto u poređenju sa prethodnim peridom.

Kako je saopšteno iz ministarstva ekonomije te zemlje, to je posljedica vladine politike jakog kursa franka.
Bruto domaći proizvod (BDP) u Švajcarskoj je, u periodu od aprila do juna, smanjen za 0,1 odsto u odnosu na prethodni period, uprkos predviđanjima ekonomista o rastu od 0,2 odsto.
Švajcarsku privredu su izgleda, kao i švedsku koja je u avgustu zabilježila pad proizvodnje, počele da pogađaju posljedice krize susjednih zemlja, kojih su do sada bile pošteđene.

Centralna banka je uspjevala da izbjegne rizike recesije i deflacije, odlučivši u septembru 2011. da podigne vrijednost franka na 1,20 u odnosu na evro, kako bi sačuvala konkurentnost izvoza, koji je od suštinske važnosti za švajcarsku ekonomiju.

“Blag pad BDP u drugom semestru pokazuje da švajcarska ekonomija ne može u potpunosti da ostane izolovana od događaja u susjednim zemljama. Veze sa Evropom su veoma važne”, ocijenio je ekonomista u VP banci Bernard Hartman.

Kako bi zaštitila domaću ekonomiju, vlada je primjenjiva politiku odbrane franka, tako što je Centralna banka Švajcarske prodavala na milijarde franaka kako bi nadjačala evro.

“Švajcarska banka nema drugu mogućnost sem da nastavi po bilo koju cijenu sa takvom politikom. Bilo bi još skuplje da nismo ništa radili”, ocijenili su švajcarski ekonomski stručnjaci.

Predsjedavajući savjeta guvernera centralne banke Tomas Jordan je potvrdio riješenost ove instutucije da odbrani vrijednost franaka od 1,20 u odnosu na evro, dodavši da bi svaki novi rast domaće valute predstavljao veliku prijetnju za privredu zemlje.

Centralna banka Švajcarske je predvidjela značajano usporavanje privredne aktivnosti u drugom polugođu, uz prognozirani godišnji rast od 1,5 odsto.

Pročitaj više:  Triše: Privreda Evrope bolja nego što je očekivano

Ekonomisti smatraju da će Švajcarska ove godine uspjeti da izbjegne recesiju ali da će imati slab privredni rast. Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts