Poslodavac mora da odobri odmor

BEOGRAD, Zaposleni u Srbiji imaju pravo na korišćenje godišnjeg odmora od minimum 20 dana, a slučaju da za to ne dobiju poslodavaca treba da prijave Inspekciji rada.

Portparol Unije poslodavaca Srbije Dragoljub Rajić kaže da u Uniji znaju da ima pojedinačnih slučajeva zloupotreba korišćenja godišnjih odmora.

“Mi takve poteze osuđujemo, ali ne možemo da ih spriječimo, jer nismo nadležni”, navodi Rajić.

“Čest pojavni oblik o kome se malo priča je da neka firma ima stalno zaposlene radnike, prikaže ih da su na godišnjim odmorima, a zatim ih ustupi tzv preduzećima koja nemaju zaposlene, a registrovana su za obavljanje neke djelatnosti”, objasnio je Rajić.

Prema njegovim riječima, takve pojave su česte u unutrašnjosti Srbije gdje ima građevinskih firmi koje dobijaju posao u procesu javnih nabavki, a kako nemaju zaposlene, angažuju ih iz drugih firmi.

Rajić je primijetio da ima slučajeva, naročito u bankama ili nekim drugim finansijskim institucijama, da se zaposlenima ne dozvoljava da povežu tri nedelje ili da uzmu sve četiri nedelje odmora.

“To mora da bude u dogovoru sa poslodavcem jer on često ne može da priušti sebi da na nekom radnom mjestu nema radnika mjesec dana”, rekao je Rajić i dodao da bilo koji vid zloupotrebe godišnjih odmora treba da se prijavi i sindikatima, ukoliko postoje u preduzećima.

On je upozorio da ne treba izgubiti iz vida ni interese poslodavaca, u trenutku kada se bore sa otežanim poslovanjem na tržištu.

“Nama se javljaju i poslodavci koji imaju nevjerovatne probleme kada dođu odmori jer neko hoće da ode iz firme mesec dana, prijeti da će da tuži… “, rekao je Rajić.

Plate kasne u prosjeku 50 dana

Pročitaj više:  Dnevno će bez posla ostajati više od 500 ljudi

“Mislim da je tu riječ i o navici još iz socijalističkog perioda i uglavnom je tu problem sa starijim generacijama, dok mlađi nemaju takav odnos prema radu i shvataju da kakva god da im je firma oni moraju da rade ako žele da ona opstane, jer su vremena izuzetno teška”, rekao je Rajić.

On je podsjetio da poslodavca radno mjesto veoma skupo košta i da kada ne može da naplati svoja potraživanja i kada je promet opao teško može da skupi novac i isplati sve poreze i doprinose za radnike.

“Znam da neke firme u Srbiji koje imaju veliki broj zaposlenih veoma teško sakupljaju novac. Prosječno kašnjenje plate u našoj zemlji je 50 dana”, naglasio je Rajić.

Ističući da UPS ima svoj kodeks ponašanja i da su neke firme koje su ugrožavale prava zaposlenih isključene iz te poslovne organizacije, on je naglasio da UPS ne može šire da djeluje, osim da od svojih članica traži da poštuju zakone.

Rajić je podsjetio i na podatak da dvije trećine povreda prava iz radnog odnosa Inspekcija rada pronađe sama na terenu, dok svega trećinu tih kršenja prava iz radnog odnosa prijavljuju radnici. Poređenja radi, u Njemačkoj 85 odsto prijava dolazi od zaposlenih.

“Ako poslodavac krši zakon vi ništa ne možete da učinite osim da pozovete Inspekciju. Postoji još i mogućnost da razgovarate sa njim ili da ga tužite ili angažujete Agenciju za mirno rješavanje sporova”, naveo je Rajić. Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts