Postignut dogovor o trećoj reviziji stendbaj-aranžamana

BEOGRAD, Srbija i misija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) postigli dogovor o trećoj reviziji kreditnog stendbaj-aranžmana, što će omogućiti povlačenje treće rate kredite od 350 miliona evra.

Na kraju dvonedjeljnih razgovora, šef Misije MMF-a za Srbiju Albert Jeger, potpredsjednici Vlade Srbije Mlađan Dinkić i Jovan Krkobabić, ministarka za finansije Diana Dragutinović i guverner Narodne banke Srbije (NBS) Radovan Jelašić postigli su dogovor o trećoj reviziji kreditnog stendbaj-aranžmana.

Očekuje se da će Bord direktora krajem marta donijeti pozitivnu ocjenu o izvještaju misije MMF-a, nakon čega će Srbija moći da povuče novih 350 miliona evra iz stendbaj-aranžmana za jačanje deviznih rezervi.

Beograd se sporazumom obavezao da će smanjiti izdatke za isplate zarada budžetskih korisnika, odnosno da će te plate, kao i penzije, biti zamrznute u 2010. godini. Sporazum predviđa i otpuštanje viška zaposlenih u državnoj administraciji i usvajanje novog zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju.

Šef misije MMF-a izjavio je da se Vlada Srbije do sada pridržavala dogovora postignutog u okviru stendbaj-aranžmana.

Govoreći o provođenju revizije aranžmana, on je procijenio da Srbija u ovoj može očekivati rast BDP-a do dva odsto, a u 2011. godini do tri odsto.

Jeger je ukazao da Srbija više neće moći da očekuje visoke stope rasta od pet do šest odsto godišnje, kao što je to bilo u proteklih nekoliko godina, i da će morati da mijenja model u vođenju ekonomije.

“To znači da će morati da smanji visoku javnu potrošnju, da poveća proizvodnju robe za izvoz i da ojača nacionalnu valutu u odnosu na evro, ukoliko želi da poveća kreditnu aktivnost”, rekao je Jeger.

On je podsjetio da je visok rast BDP-a u proteklim godinama bio plaćen visokim rastom deficita tekućeg bilansa, koji je bio dostigao više od 17 odsto BDP-a.

Pročitaj više:  Indeksi SASE u porastu

Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Srbije Mlađan Dinkić izjavio je da je sa MMF-om dogovoreno da plate i penzije budu zamrznute u prvoj polovini godine, ali da je ostavljen prostor za razgovore o odmrzavanju plata u drugoj polovini godine.

“Ako se privreda bude brže oporavljala nego što je to sada prognozirano, otvoren je prostor za razgovore o odmrzavanju plata i penzija u drugoj polovini godine”, precizirao je Dinkić.

Dinkić je najavio da će se o tome detaljno razgovarati u maju, prilikom sljedeće posjete misije MMF-a.

“Ako javne investicije budu efikasno organizovane, pre svega u autoputeve, misija MMF-a bi prilikom sledeće posete ponovo mogla da podigne procenu privrednog rasta”, rekao je Dinkić i napomenuo da je sa MMF-om dogovoreno da se poreska opterećenja, kao što su porez na dodatu vrijednost i porez na plate, neće mijenjati.

Guverner NBS-a izjavio je da je u razgovorima sa misijom MMF-a konstatovano da je inflacija u Srbiji u prošloj godini bila manja od planirane, kao i da će u prvoj polovini 2010. godine ona biti ispod donje granice ciljanih šest odsto.

Jelašić je napomenuo i da je januarska inflacija u Srbiji, mjereno indeksom potrošačkih cijena, bila 0,5 odsto, a da je u posljednjih devet mjeseci inflacija kumulativno bila 0,14 odsto.

Ministarka za finansije je na konferenciji za novinare navela da je sa misijom MMF-a dogovoren sadržaj penzione reforme u Srbiji i objasnila da je dogovoreno da penzije prate dinamiku zarada u javnom sektoru, a prilikom naredne revizije aranžmana sa tom međunarodnom finansijskom institucijom biće utvrđena dinamika rasta tih zarada.

”Na osnovu toga biće donesen zakon o fiskalnoj odgovornosti i nakon toga novi penzioni zakon”, rekla je Dragutinovićeva i napomenula i da je prilikom ove revizije aranžmana sa MMF-om ustanovljeno da su svi dogovoreni kriterijumi za fiskalnu politiku izvršeni po planu.

Pročitaj više:  Kancelarije NBS za finansijsku edukaciju

Ona je rekla da će četvrta revizija aranžmana uzimati u obzir ispunjenje dogovorenih ciljeva do 31. marta ove godine.

Srbija je do sada povukla dvije rate kredita u ukupnoj vrijednosti od 1,12 milijardi evra.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts