LUKSEMBURG, BiH i EU danas su u Luksemburgu potpisale Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, što je prvi ugovorni odnos sa Unijom i potvrda statusa potencijalnog kandidata za članstvo.
Sporazum je u ime BiH potpisao predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić sa ministrom inostranih poslova Slovenije, koja predsjedava EU, Dmitrijem Rupelom, komesarom za proširenje EU Olijem Renom i 27 ministara inostranih poslova zemalja članica EU.
Špirić, Rupel i Ren potpisali su i Privremeni sporazum, koji stupa na snagu već od 1. jula.
Ceremoniji su prisustvovali visoki predstavnik za spoljnu politiku i bezbjednost EU Havijer Solana i visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Miroslav Lajčak.
U delagaciji BiH, osim Špirića, su predsjedavjaću Predsjedništva BiH Haris Silajdžić, ministar spoljnih poslova Sven Alkalaj, ministri finansija Dragan Vrankić i pravde Bariša Čolak, kao i direktor Direkcije za evropske integracije Osman Topčagić, glavni pregovarač sa EU Igor Davidović.
Ceremoniji prisustvuju i predsjednik Republike Srpske Rajko Kuzmanović i potpredsjednik Vlade RS Jasna Brkić.
U ime Parlamentarne skupštine BiH u delegaciji su predsjedavajući Predstavničkog doma Niko Lozančić, njegov zamjenik Beriz Belkić i zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Ilija Filipović.
Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju BiH i EU parafiran je 4. decembra prošle godine u Sarajevu.
Predsjedništvo BiH 4. juna donijelo je odluke o prihvatanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU i o stupanju na snagu Privremenog sporazuma, te odredilo Špirića za potpisnika oba dokumenta.
Privremeni sporazum, koji stupa na snagu od 1. jula sadrži trgovinske aranžmane iz Sporazuma.
Od tog datuma otpočeće novi trgovinski i carinski režim između dvije ugovorne strane, pošto će BiH od tog dana početi da ukida i postepeno smanjuje carinske stope na dogovorene grupe proizvoda porijeklom iz EU.
To znači da će BiH u periodu od šest godina postepeno davati carinske ustupke na dogovorene grupe proizvoda do uspostavljanja zone slobodne trgovine sa unutrašnjim tržištem EU.
EU je još 1997. godine, odnosno od decembra 2000. godine, na osnovu takozvanih preferencijalnih trgovinskih aranžmana, uvela jednostrane trgovinske povlastice otvaranjem svog tržišta za proizvode iz BiH, uz određena ograničenja za pojedine grupe proizvoda za koje je insistirala da zadrži kvote.
Nakon što odredbe Sporazuma, koje se odnose na trgovinu, transport i pojedina pitanja unutrašnjeg tržišta, 1. jula stupe na snagu, ostale njegove odredbe stupiće na snagu nakon njegove ratifikacije u Evropskom parlamentu, parlamentima država članica, kao i parlamentu BiH, za šta je, prema dosadašnjoj praksi, obično potrebno oko dvije godine.
Komentariši