VAŠINGTON, Nada u oživljavanje privrede dovela je u aprilu do rasta potrošačkog povjerenja u SAD i to na najviši nivo od septembra prošle godine, proističe iz preliminarnih rezultata istraživanja agencije Rojters i Univerziteta u Mičigenu.
Indeks potrošačkog povjerenja u SAD je, prema ovim podacima, porastao na 61,9 bodova, sa martovskih 57,3 poena, što je najviše u posljednjih šest mjeseci, a rezultat je vjere Amerikanaca da je privreda te zemlje već dosegla do svog dna.
“Iako potrošači vjeruju da je privreda već možda dosegla dno, većina njih pretpostavlja da će njeno oživljavanje biti veoma sporo”, ukazuje se u analizi.
Ekonomisti veoma pažljivo prate indeks potrošačkog povjerenja, jer na osnovu njega nastoje da prognoziraju budući razvoj potrošačkih izdataka koji u SAD, recimo, obezbjedjuju oko dvije trećine ekonomske aktivnosti.
Pobuditi američko javno mnjenje mogu i vijesti o tome da je građevinsko tržište te zemlje konačno dotaklo dno, pri čemu je indeks povjerenja Nacionalne asocijacije građevinara “Vels Fargo” ovog mjeseca porastao na najviši nivo od lanjskog oktobra, ukazuje Rojters.
Broj novih zahtjeva za podršku nezaposlenih je, takođe, neočekivano pao minule sedmice na najniži nivo za posljednjih gotovo tri mjeseca, ali je i uprkos tome ukupan broj Amerikanaca koji dobijaju materijalnu podršku, jer ne rade, porastao na rekordnih 6,2 miliona.
Objašnjenje za to ekonomisti nalaze i u činjenici da su firme, istina, otpuštale manje, ali nisu ni zapošljavale nove ljude.
Prema Gregoriju Vasonu, izvršnom direktoru drugog najvećeg američkog prodajnog lanca “Velgrin” promet bi u maju mogao da poraste, jer su potrošači sada više usmjereni, prije svega, na jeftinije proizvode.
Sama američka privreda je u posljednjem tromjesečju lanjske godine, zbog slabih potrošačkih izdataka, pala za 6,3 procenta, što je njeno najveće propadanje od prvog kvartala 1982. godine, podsjećaju stručnjaci.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši