Povećana nezaposlenost

nezaposlenost2BEČ, Ekonomska kriza pogoršala je stanje na austrijskom tržištu rada – u maju je broj nezaposlenih, prema evidenciji Službe za zapošljavanje (AMS), povećan za 29,7 procenata.

Naime, u maju je evidentirano 239 777 nezaposlenih, što je za 54 967 ili 29,7 procenata više nego u istom periodu prošle godine.

Istovremeno, smanjen je broj otvorenih radnih mjesta za 34,5 procenata i dostigao je cifru od 27 839.

Ove cifre govore o stopi nezaposlenosti od 6,6 procenata u maju, nakon 7,1 procenata evidentiranih u aprilu ove godine i 5,1 odsto u maju 2008.

Nezaposlenost je najviše povećana kod muškaraca – za 41,7 procenat, budući da je 136 314 nezaposlenih.

Kod žena je nezaposlenost u porastu za 16,8 odsto.

Situacija je posebno loša kada je riječ o nezaposlenosti mladih. Na evidenciji nezaposlenih je 39 729 mladih, što je za 38,3 procenata više nezaposlenih, starosti između 15 do 24 godine, nego što je to bilo u istom mjesecu prošle godine.

Ekonomska kriza i razvoj situacije na tržištu rada sve više zadaju brige stanovništvu Austrije.

Tako su rezultati ankete portala za traženje posla ” Monster” pokazali da je sve više onih koji strahuju za svoje radno mjesto.

Rezultati ankete govore o tome da poslovni problemi izazivaju kod 85 procenata ispitanika nesanicu. Za 52 procenata anektiranih traženje posla je glavni uzrok nesanice.

Ostala 23 procenata muči stres u kancelariji, zbog čega imaju problema sa spavanjem, dok se svaki deseti budi noću u strahu da će izgubiti posao.

Vrijeme svjetske ekonomske krize donijelo je svakako promjene i u navikama korišćenja prevoznih sredstava kod Austrijanaca, te će se svaki treći odreći vožnje automobilom i preći na korišćenje prevoza javnog saobraćajnog preduzeća “Viner lini”.

Pročitaj više:  Prodaje se kraljevska vila za 410 miliona dolara

Rezultati istraživanja Agencije za bezbjednost zdravlja i ishrane (AGES) i osiguranja “Alijanc” pokazala je da se 15 procenata anketiranih u većoj mjeri koristi sredstvima javnog prevoza. Prije svega, žene i osobe sa niskim primanjima, kao i one starosti između 40 i 60 godina, koristiće sve više ovaj način prevoza.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts