BEOGRAD, Devizne rezerve Narodne banke Srbije su u aprilu povećane za 32,9 miliona evra i 30. aprila su dostigle nivo od 9.952 miliona evra, saopštila je danas NBS.
Neto devizne rezerve, odnosno rezerve umanjene za devizna sredstva banaka po osnovu obavezne rezerve, kao i sredstva povučena od MMF-a, na isti dan iznosile su 5.367 miliona evra. Takav nivo deviznih rezervi obezbjeđuje pokrivenost novčane mase (M1) od 426 odsto, kratkoročnog duga u iznosu 1.091 odsto i istovremeno pokriva oko osam mjeseci uvoza robe i usluga, navodi se u saopštenju.
Uz devizne rezerve banaka, koje su posljednjeg dana aprila iznosile 1.073 miliona evra, ukupne devizne rezerve zemlje su iznosile 11.025 miliona evra.
Tokom aprila ostvareni su prilivi u devizne rezerve Narodne banke Srbije po osnovu korišćenja kredita u iznosu od 292,6 miliona evra, povlačenja tranše kredita od Međunarodnog monetarnog fonda u iznosu od 51,7 miliona evra, i donacija u iznosu od 11,4 miliona evra.
Iz deviznih rezervi tokom aprila banke su po osnovu obavezne devizne rezerve neto povukle 229,4 miliona evra, dok je na ime izmirenja obaveza prema inokreditorima isplaćeno je 60,9 miliona evra.
Aprilski obim realizovane trgovine devizama na međubankarskom deviznom tržištu iznosio je 1.032,9 miliona evra i bio je za 250,2 miliona evra manji nego u prethodnom mjesecu. U prva četiri mjeseca 2011. u međubankarskoj trgovini realizovano je ukupno 4,3 milijarde evra.
Dnevne oscilacije kursa dinara u toku aprila bile su umjerene, tako da Narodna banka Srbije nije intervenisala i kurs se u potpunosti formirao pod uticajem tržišnih faktora na osnovu neposredne međubankarske trgovine. U aprilu je zabilježena nominalna aprecijacija dinara u odnosu na evro od četiri odsto, dok je za prva četiri mjeseca ove godine dinar prema evru nominalno aprecirao za 5,9 odsto, navodi NBS. Emg.rs
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši