SARAJEVO, Oko 200 prijeratnih radnika “Šipad komerca” Sarajevo, koji žive u Republici Srpskoj i imaju oko 44 odsto vlasništva u ovoj firmi, traže da se imovina preduzeća u ovom entitetu vrati vlasnicima kako bi nastavili da rade.
Ovo je kazao Đorđe Perić, član Odbora za zaštitu radničkih dionica “Šipad komerca”, koji je formiran poslije rata.
Istakao je da je 1992. godine imovinu sarajevskog “Šipad komerca” preuzeo “Šipad komerc” Sokolac, a radničke dionice su poništene. Firmu je potom privatizovao “Šipad komerc” Bijeljina. Ove radničke dionice je prije više od godinu priznao sarajevski “Šipad komerc” koji vodi sporove za povrat imovine.
“U ‘Šipadu’ sam radio od 1979. godine do unazad pet-šest godina. Novokomponovani gazda nam nije uplaćivao staž, plate. Privatizacija je nezakonito izvršena. Rečeno je da je sto odsto državna firma, a zaboravili su na radničke dionice koje smo kupili po ‘Markovićevoj privatizaciji'”, rekao je Perić.
Dodao je da su radnici-dioničari iz RS više od 10 godina na sudu zbog poništenja njihovih dionica. Naglasio je da je vlasništvo nad sarajevskom firmom imalo oko 300 radnika, ali da je prošle godine njen bivši direktor Mahmut Salman dolazio i otkupljivao dionice po niskoj cijeni. Ističe da su neki radnici u penziji, a neki umrli.
“Hoćemo reviziju privatizacije i da se imovina vrati vlasnicima. Ona je oteta od nas. Ljudi bi htjeli da se zaposle. Sve su to čestiti i ozbiljni radnici”, naglasio je Perić koji je bio šef stovarišta u Bijeljini gdje danas živi skoro 20 bivših radnika “Šipad komerca” Sarajevo.
Perić je naglasio da su neki radnici sada “prava sirotinja”, a od sarajevskog “Šipada” nikada nisu dobili dividendu.
Hamza Kazazić, direktor “Šipad komerca” Sarajevo, rekao je da su prijeratnim radnicima, na osnovu imovine koju firma ima u RS, priznali vlasništvo, te da ih žele zaposliti, ali nemaju gdje. Tvrdi da dividende nema, a da je Salman dolazio samo kako bi se uvezali svi sitni dioničari sa područja bivše Jugoslavije.
“Godinama vodimo sporove za povrat salona namještaja, robnih kuća i skladišta u RS. Uspjeli smo vratiti salon namještaja u Bileći i planiramo ga ove godine otvoriti. Prednost će imati ti bivši radnici. Vjerovatno će nas sudovi odbijati za povrat imovine, ali nam nadu uliva to što je ‘Borac’ iz Travnika imao isti problem i na kraju je dobio spor na Ustavnom sudu BiH”, dodao je Kazazić.
Istakao je da je imovina firme u RS vrijedna više od 15 miliona KM, te da je, nakon što je odlukom tadašnje vlade Srpske Republike BiH data firmi iz Sokoca, kasnije prodana i mahom uknjižena na “Šipad” iz Bijeljine.
Direktor bijeljinskog “Šipad komerca” Ilija Novaković kaže da je zakon jasan, ali očito da radnici i “Šipad komerc” Sarajevo idu po sistemu “ako prođe – prođe”.
“Privatizacija je urađena na bazi zakona. Zakon kaže da imovina koja se nalazi na teritoriji entiteta pripada entitetu. Tužbe za povrat imovine su neosnovane”, tvrdi Novaković. Nezavisne novine
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši