BEOGRAD, Srbija ima ozbiljnih problema sa održivošću penzionog sistema, upozorio je u srijedu Bogdan Lisovolik, stalni predstavnik misije Međunarodnog monetarnog fonda u Beogradu.
– Rješenje za poboljšanje penzionog sistema nije u povećanju stope doprinosa za obavezno penziono osiguranje, već u povećanju discipline naplate od obveznika tog osiguranja, u povećanju starosne granice i smanjenju i ukidanju beneficija za dobijanje invalidske i porodične penzije – rekao je Lisovolik, na okruglom stolu ”Privreda i održivost finansiranja penzionog sistema”.
Lisovolik je naveo da Srbija ima visoku javnu potrošnju, koja trenutno iznosi oko 14 odsto BDP, u kojoj velikim dijelom učestvuje i isplata penzija iz budžeta i upozorio da trenutno više od dva miliona zaposlenih izdržava nešto više od 1,5 miliona penzionera, sa tendencijom da taj odnos u bliskoj budućnosti bude jedan prema jedan.
Inače, u prvoj polovini ove godine 51.745 poslodavaca nije zaposlenima uplatila doprinose za penzijski staž. Od tog broja, prema riječima Dragutina Radosavljevića, direktora Poreske uprave, 21.838 su preduzetnici.
U tom periodu, inače, dugovi penzionom fondu dostigli su 233,1 milijardu dinara, od čega su skoro 74,8 milijardi nenaplativa potraživanja, zbog slučajeva privatizacije i stečaja firmi. Najdisciplinovaniji u namirenju ovih obaveza su veliki privredni sistemi i javna preduzeća, njih 427, koji su platili više od pola milijardi evra doprinosa državi.
Situacija bi, kako ističe Radosavljević, trebalo da se poboljša iduće godine uvođenjem elektronskog sistema naplate doprinosa, koja će biti automatski sprovođena sa isplatom zarada zaposlenih. Sami zaposleni će ulaskom na sajt Poreske uprave, svakog momenta, moći da provjere da li im je poslodavac uplatio doprinose za penzijski staž. Novosti
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši