Pred poslanicima Vladine mjere za ublažavanje krize

BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske (RS) trebalo bi sutra da razmatra Informaciju o primjeni Akcionog plana za provođenje mjera ublažavanja negativnih efekata svjetske ekonomske krize, koju je usvojila Vlada RS.

Republika Srpska je mjerama štednje uspjela da održi nivo javne potrošnje ispod 40 odsto bruto društvenog proizvoda (BDP), navodi se u Informaciji.

Učešće ukupnog javnog duga RS u BDP-u smanjeno je sa 59,2 odsto BDP-a u 2005. godini na 38,8 odsto u 2009. godini, što je znatno ispod gornje granice zaduženosti koja prema uslovima EU, odnosno kriterijumima konvergencije iz Mastrihta, iznosi 60 odsto BDP-a.

Od ukupno 139 mjera Vlade RS za ublažavanje negativnih efekata svjetske ekonomske krize na privredu RS, sa podmjerama, realizovano je 60, djelimično 13, kontinuirano se realizuje 40, u toku je realizacija 40 mjera, dok tri nisu realizovane.

U Informaciji se navodi da je RS, za razliku od drugih zemalja, u godinu uticaja svjetske ekonomske krize ušla fiskalno stabilna, sa niskim učešćem javne potrošnje i javnog duga u BDP-u, te reformisanim direktnim porezima, s ciljem smanjenja opterećenja privrede.

“Imajući u vidu da su druge tranzicione zemlje, prije svih Hrvatska, Makedonija, Srbija i Albanija, kao i zemlje EU u 2009. godini zabilježile negativne stope rasta BDP-a od 2,5 do 5,2 odsto, procijenjena nominalna stopa rasta BDP-a u RS za 2009. iznosi 0,1 odsto i dokazuje da su mjere Vlade RS bile pravovremene, efikasne i efektivne, te da su dale i više nego dobre rezultate u ublažavanju efekata svjetske ekonomske krize”, navodi se u Informaciji.

Uprkos svjetskoj ekonomskoj krizi, obim industrijske proizvodnje u RS ostvaren u prošloj godini veći je za 19 odsto u odnosu na 2008. godinu, dok je u istom periodu zabilježen pad od 11,6 odsto u Federaciji BiH, 12,1 u Srbiji i 9,2 odsto u Hrvatskoj.

Pročitaj više:  Hypo strateški partner Ekonomskog fakulteta Banjaluka

Najveći doprinos rastu industrijske proizvodnje u 2009. godini, u odnosu na prethodnu godinu, dalo je povećanje proizvodnje u prerađivačkoj industriji, i to od 35,1 odsto.

Procjenjuje se da ukupne uštede ostvarene smanjenjem dnevnica za službena putovanja na nivou državne uprave, koja obuhvata ministarstva, republičke uprave i republičke upravne organizacije, iznose oko 147.000 KM.

Zaključno sa aprilom, Investiciono-razvojna banka RS kreditnim plasmanima kreirala je 3 618 novih radnih mjesta, koliko su se korisnici kredita obavezali da će zaposliti novih radnika u toku perioda otplate kredita, te omogućila održavanje postojećih 21 097 radnih mjesta.

U 2010. godini, zaključno sa 15. aprilom, donesena su 24 rješenja o izmirenju poreza putem obveznica, čime je izmireno 0,7 miliona KM poreskih obaveza, te da se aktivnosti izmirenja kontinuirano realizuju.

Prema Anketi o radnoj snazi, stopa nezaposlenosti u 2009. godini iznosi 21,4 odsto, dok je od 2006. do 2008. godine stalno opadala od 28,5 do 20,5 procenata.

Stopa zaposlenosti u 2009. godini je 37,2, dok je u periodu od 2006. do 2008. godine stalno rasla sa 30,9 na 37,3 odsto.

Prosječna penzija u 2009. godini je iznosila 320 KM i veća je za 7,7 odsto u odnosu na 2008. godinu.

Na dnevnom redu parlamenta su i Vladin Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o penzijsko-rezervnom fondu i PDP-ov Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o PIO po hitnom postupku.

U redovnoj proceduri trebalo bi da budu razmatrani prijedlozi zakona o garantnom fondu, o prenosu prava svojine RS u preduzećima komunalne djelatnosti na jedinice lokalne samouprave, o uređenju i građenju, o zaštiti bilja, o pčelarstvu, o popisu stanovništva u RS 2011. godini i o izmjenama i dopunama Zakona o Senatu RS.

Među četiri zakonska nacrta je i onaj o prenosu prava svojine RS u lokalnim radio i TV stanicama na jedinice lokalne samouprave.

Pročitaj više:  “Skanija” pokreće postrojenje nedaleko od Bagdada

Na dnevnom redu su strategije reforme penzionog sistema i zapošljavanja do 2014. godine, Izvještaj o radu Investiciono-razvojne banke za 2008. godinu, te informacije o traženju nestalih, o programu za raseljena lica, povratnike i izbjeglice, o radu ombudsmana za djecu RS, o Vladinim mjerama za ublažavanje posljedica krize, o stambenom zbrinjavanju borčkih kategorija, o radu inspektorata, o socijalnom zbrinjavanju radnika i o subvencionisanju struje.

Na dnevnom redu 37. redovne sjednice nalaze se čak 47 tačke dnevnog reda.

Početak zasjedanja zakazan je za 10.00 časova, a očekuje se da će po broju radnih dana ovo biti jedna od najdužih sjednica parlamenta u sadašnjem sazivu.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts