MODRIČA, Stručnjaci slovenačkog Razvojnog centra za ishranu “Emona” održali su danas u Modriči predavanje o ishrani krava muzara za proizvođače mlijeka sa modričke i dobojske regije u okrivu projekta “Bilateralna pomoć Slovenije Republici Srpskoj u razvoju stočarstva”.
Projektom, koji je pokrenuti prije četiri godine, obuhvaćeno je 14 farmi krava muzara iz regija Banjaluka, Sokolac i Doboj, gdje su osim predavanja stručnjaci iz Slovenije vršili hemijsku analizu hrane i na osnovu rezultata davali preporuke farmerima radi povećanja količine i kvaliteta mlijeka, rekao je koordinator ovog projekta Živko Šukalo.
On je istakao da su efekti vidljivi na svim farmama, u ukupnom uzgoju krava i kvantitetu i kvalitetu proizvedenog mlijeka.
U toku je završna faza prvog dijela projekta, a zbog zainteresovanosti farmera on će biti produžen na još najmanje dvije godine i proširen na druge regije, rekao je Šukalo i naglasio da troškove dolaska eksperata iz Slovenije i analize hrane finansira slovenačko Ministarstvo poljoprivrede, a troškove organizovanja seminara Savjetodavna služba Republike Srpske (RS).
Marijaž Červek, rukovodilac projekta Razvojnog centra za ishranu “Emona” u Republici Srpskoj, izrazio je zadovoljstvo izuzetnom zainteresovanošću domaćih farmera za primjenu stručnih savjeta u ishrani krava muzara i uputstava koja je propisala EU.
Farmerima u Sloveniji bilo je potrebno dvije godine za prilagođavanje ovim uputstvima, rekao je Červek i naglasio da, osim zahtjeva EU, farmeri moraju da vode računa i o tržišnim uslovima koji zahtijevaju više kvalitetnog mlijeka, bolju iskorištenost krava i manju cijenu proizvodnje.
Červek je rekao da Vlada RS mora, po ugledu na vlade zemalja EU, subvencionisati proizvodnju mlijeka kako bi farmeri iz Srpske bili konkurentni farmerima iz zemalja okruženja i EU.
Dobojska regija ima dobre uslove za proizvodnju mlijeka, rekla je Radmila Cvijić, viši stručni saradnik za stočarstvo u Ageniciji za pružanje stručnih savjeta u poljoprivredi iz Doboja.
Ona je podržala prijedlog slovenačkih stručnjaka da bi stočari na ovoj regiji trebalo da više koriste ishranu krava na pašnjacima.
Najjeftinije je mlijeko sa pašnjaka, jer je taj način proizvodnje moguć ukoliko se kultivišu velike površine zapuštenog zemljišta i primijene savremene metode uzgoja stoke a posebno proizvodnje mlijeka, rekla je Cvijićeva.
Organizovanom proizvodnjom mlijeka u Modriči bavi se 40 farmera sa više od 250 muznih krava.
Komentariši