Predsjednik EBRD dolazi u Srbiju i BiH 1. septembra

LONDON, Novi predsjednik Evropske banke za rekonstrukciju i razvoj (EBRD) Tomas Mirov počinje 1. septembra trodnevnu posjetu Srbiji i Bosni i Hercegovini (BiH), objavljeno je juče na bančinom sajtu.
 Mirov će tokom prve posjete Beogradu i Sarajevu, od kada je proljetos izabran na čelni položaj u EBRD, imati sastanke sa visokim državnim zvaničnicima dvije zemlje, poslovnim partnerima i međunarodnim predstavnicima.
 Poseta Mirova, kako se naglašava u bančinom saopštenju uoči njegovog puta u Beograd, ukazuje na sve veću važnost koju EBRD daje jačanju saradnje između Banke i zemalja zapadnog Balkana.
 Predsjednik EBRD će u Beogradu potpisati sporazum o kreditu finansijskoj kompaniji Rajfanzen – lizing, u vrijednosti deset miliona evra, za finansiranje razvoja malih i srednjih preduzeća u Srbiji.
 Mirov bi u Sarajevu trebalo da potpiše sporazum o kreditu vrijednom tri miliona evra za kompaniju “Mi bospo”, kao i ugovor o zajmu od šest miliona evra lokalnoj firmi “Bimal”.
 EBRD je, prema podacima saopštenim na bančinom sajtu, najveći investitor u regionu zapadnog Balkana, sa do sada uloženih više od 4,9 milijardi evra, u gradnju infrastrukturnih objekata, energetskih kapaciteta, poboljšanje poslovanja finansijskih institucija i podsticanje rada malih i srednjih preduzeća.
 Banka je svoj prvi finansijski aranžman u Srbiji počela da realizuje prije sedam godina. Do sada je u našu zemlju investirala oko 1,3 milijarde evra, u 105 projekata.
 Ukupne investicije EBRD u  BiH su 762 miliona evra, a tim novcem finansirano je 69 različitih projekata.
 EBRD će, kako je najavljeno uoči posjete Mirova Beogradu i Sarajevu, nastaviti da ulaže svoja sredstva u obje zemlje, kao i u drugim državama regiona, samostalno i sa drugim investitorima.
 Nove investicije EBRD u zapadnom Balkanu trebalo bi da podrže privredni razvoj svih  zemalja regiona, uključujući sektor transporta, gradske infrastrukture, energetiku, razvoj tržišne konkurencije, poboljšanje kvaliteta i smanjenje troškova usluga, što predstavlja osnovu za uključivanje regionalne privrede u globalnu ekonomiju.
 EBRD, čije sjedište se nalazi u Londonu, je vlasništvo 61 zemlje i dvije međunarodne institucije. Banka je osnovana početkom devedesetih godina prošlog vjeka sa zadatkom da pomogne brži prelazak bivših komunističkih zemalja u istočnoj Evropi i centralnoj Aziji na tržišni način privređivanja.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts