BANJALUKA, Penzijski rezervni fond (PREF) RS je proteklih dana prvi put kupovao akcije preduzeća na Banjalučkoj berzi, nakon što je u prethodnih godinu dana, od početka rada, svoje investicije usmjeravao u obveznice.
Darko Lakić, direktor Društva za upravljanje PREF-om, izjavio je da su zasad investirali u akcije preduzeća iz sistema “Elektroprivrede RS”, prije svega u tri hidroelektrane, kao i Zdravstveno-turistički centar “Banja Vrućica” iz Teslića.
Vrijednost ulaganja, ukazuje, diktirala je niska ponuda akcija.
“Zbog relativno male ponude akcija na berzi, u prethodnih dvadesetak dana kupili smo akcije navedenih preduzeća u vrijednosti od oko 100.000 KM”, istakao je Lakić ocjenjujući da te akcije imaju značajan potencijal.
On ukazuje da su trenutne cijene akcija preduzeća iz sistema “Elektroprivrede RS” u prosjeku oko 20 odsto od knjigovodstvene vrijednosti, dok su, prema podacima iz istraživanja tima Ekonomskog fakulteta u Banjaluci, na razvijenim tržištima tržišne cijene na berzi trenutno za 50 odsto veće od knjigovodstvenih.
“Po postojećim tržišnim cijenama tri hidroelektrane, dvije termoelektrane i pet distributivnih preduzeća ‘Elektroprivrede RS’ na berzi vrijede 660 miliona KM i mi smatramo da tu postoji potencijal za rast tržišne cijene. U uslovima krize i relativno malog broja investitora na berzi cijene dostižu svoj minimum, i to može da bude dobro vrijeme za investiranje”, kazao je Lakić.
PREF je u prethodnih godinu dana bio jedan od najvećih investitora na Banjalučkoj berzi. U obveznice su do sada investirali 12,9 miliona KM, odnosno u prosjeku više od milion maraka mjesečno.
“Mi smo te obveznice platili 12,9 miliona KM, a njihova sadašnja vrijednost iznosi 14,5 miliona KM. Ako tome dodamo kamate koje smo oprihodovali od tih obveznica, na trgovini smo zaradili skoro dva miliona KM. Dakle, imali smo odličan prinos na uložena sredstva od oko 14 odsto”, naglasio je Lakić.
Tržišne cijene obveznica RS emitovanih po osnovu duga za ratnu štetu u toku prošle godine, kada ih je PREF najviše kupovao, iznosile su od 30 do 37-38 odsto od nominalne vrijednosti, dok je sada vrijednost tih hartija od vrijednosti od 43 odsto do 49 odsto od nominalne vrijednosti.
“Vjerujem da smo kroz naše investicije ohrabrili i druge investitore da kupuju obveznice na Banjalučkoj berzi i time uticali na rast likvidnosti obveznica na Banjalučkoj berzi. Da li su naše procjene i za kupovinu akcija ispravne i da li ćemo i na tim investicijama zaraditi, pokazaće vrijeme”, rekao je Lakić. Nezavisne novine
Komentariši