Dizel gorivo postalo je kontroverzno od samog uvođenja kada je proizvođač vozila Volkswagen, a za njim i ostale kompanije, namještao rezultate testova kako bi prikazao manju emisiju štetnih gasova koje ispuštaju dizelaši.
“Od danas smo učinili mogućom zabranu vozila na dizel pogon”, izjavio je Juergen Resch, vođa ekološke grupe Deutsche Umwelthilfe (DUH), koja je takođe bila među podnosiocima žalbe.
Iako je Savezni administrativni sud odobrio principe zabrane dizela, poručio je za dva njemačka grada da razmotre svoja pravila o čistom zraku kako bi osigurali da se povinuju presudi.
Stuttgart planira da uvede zabranu ne prije 1. septembra i da dopusti izuzetke za brojna vozila, uključujući i ona koje koriste trgovci.
Sud, ipak, ne zahtijeva od gradova koji provode zabrane da obeštete vozače koji odjednom moraju držati svoja vozila van gradskih granica.
– Očekuju se određeni gubici – izjavio je predsjedavajući sudija Andreas Korbmacher.
Takođe je zatražio od njemačkih gradova da zajednički rade na primjeni zabrane i provođenju ostalih smjernica za čistiji zrak kako bi izbjegli “mozaik” pravila koji bi otežao njemačkim vozačima i kompanijama da koriste vozila u više gradova.
Jučešnja presuda temelji se na ranijim presudama oblasnih sudova da gradovima trebaju veće ovlasti na osiguranju čistog zraka i da je zabrana vozila najbolji način njihove provedbe.
Zagađenje zraka rastući je problem u njemačkim gradovima, dok je najveća pažnja usmjerena na emisiju nitrogen oksida (NOx), koji izaziva brojne zdravstvene probleme ugrožavajući disanje i krvotok.
Evropska unija takođe vrši pritisak na Njemačku da očisti svoj zrak. U postupku pred Evropskim sudom pravde takođe se prijeti Njemačkoj kaznenim mjerama ukoliko ne djeluje dovoljno brzo na čišćenju zraka, prenosi dpa. Fena