BANJALUKA, Iako je protekla dva dana u Republici Srpskoj padala kiša, ona neće spasiti usjeve koje je uništila prevremena suša. Prema prvim procjenama, prinosi svih kultura već su smanjeni za polovinu, a šteta će biti oko 125 miliona maraka.
– Šteta kod svih poljoprivrednih proizvođača već sada se procjenjuje na 50 odsto prinosa u svim kulturama. Na primjer, ako prinos po hektaru iznosi 2.500 maraka, suša je prinos prepolovila i sada se može po hektaru očekivati 1.250 maraka prinosa. Kada pomnožimo 100.000 hektara, koliko je ovog proljeća zasijano u cijeloj RS, sa 1.250 maraka prinosa po hektaru, dobijamo štetu od 125 miliona maraka na nivou RS – objasnio je predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS Vladimir Usorac.
On ističe da ni kiša koja se najavljuje za naredne dane neće pomoći usjevima koji su bili pogođeni višenedjeljnom sušom.
– Moguće je da će biti spasene trave i kukuruz, a strnim kulturama više ništa ne može pomoći. Ono što je niklo do sada požeće se, a na ono što nije uspjelo da nikne, više ne možemo računati da će se oporaviti – kazao je Usorac za “Glas Srpske”.
Ono što još više zabrinjava jeste to, naglašava Usorac, što šteta na usjevima do žetve ne može biti manja, nego samo još veća.
Poljoprivrednik Savo Jevremović iz semberskog sela Crnjelovo ističe da su se pšenica i ječam počeli sušiti i da je kiša dobro došla kukuruzu.
Prema podacima Agencije za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi, usjevima u Semberiji nedostaje oko 150 litara kiše po kvadratnom metru.
– Nevolja je što u semberskoj ravnici kiša neravnomjerno pada. U pojedinim selima padavina nije ni bilo, tako da suša nastavlja da uzima danak – kažu u APIF-u.
U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS kažu da ne postoji poseban Fond za naknadu štete, u slučaju suše, kao i da je ovogodišnjim Pravilnikom o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela predviđen određeni dio sredstava za te namjene i to za najugroženije opštine i njihove poljoprivredne proizvođače.
Meteorolozi predviđaju kišovito i hladno vrijeme do subote, kada bi trebalo da dođe do stabilizacije vremena. U većem dijelu Srpske, u noći sa utorka na srijedu, temperature su pale za petnaestak stepeni.
Poskupljenja
Vladimir Usorac kaže da cijene žita i pšenice ne zavise od domaćih proizvođača, jer BiH nema uticaja na cijenu hrane u svijetu.
– Ako dođe do poskupljenja, to će biti pod uticajem zemalja koje spadaju u žitorodne krajeve, a ne domaćih proizvođača. Suša kod nas za sada ima uticaja samo na prinose, a ne i na cijene – kazao je Usorac.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši