BANJALUKA, Oko 30 do 40 odsto stanova novogradnje, koji su izgrađeni u posljednjih sedam, osam godina, su lošeg kvaliteta, tvrdi Dragutin Bošković, predsjednik Udruženja potrošača RS.
Naime, u udruženjima potrošača širom Srpske kažu da im svakodnevno pristižu pozivi građana koji im ukazuju na nekvalitetnu gradnju stanova u RS.
“Bio sam kod prijatelja koji su kupili stanove nove gradnje i nedostaci su uočljivi, a najveći su vlažni zidovi, loša izolacija, fasade i slično”, istakao je Bošković.
Dodaje da građevinci uglavnom rade sa nekvalitetnim materijalom i sa nekvalifikovanom radnom snagom kako bi zaradili više novca.
Ljubo Janjić, izvršni direktor Udruženja potrošača “Plava sfera”, rekao je da se od 545 poziva potrošača njihovom udruženju 16 odnosilo na stanogradnju, te da su se građani žalili iz Banjaluke, Gradiške i Prnjavora.
“Kada se stanari nakon useljenja u novoizgrađeni stan žale investitoru na neki nedostatak, rješenje problema ide veoma sporo. U slučaju da investitor sam riješi problem ne nadoknađuje štetu kupcu stana, kako bi to trebalo da bude”, pojasnio je Janjić i dodao da se građani najčešće žale na brzo začepljenje cijevi za otpadne vode i loše urađene zidove, tako da čuju buku u susjednim stanovima.
Borko Đurić, direktor GP “Krajina”, rekao je da građani treba da imaju konkretne dokaze ako optužuju investitore za nekvalitetnu gradnju, a ne samo paušalne.
“Ne kažem da nema nekvalitetne gradnje, ali paušalne procjene se ne mogu dati bez konkretnih dokaza. Građani treba da budu realni i ako su nezadovoljni treba zato da se obrate nadležnim organima”, kazao je Đurić.
On je dodao da postoje garantni rokovi propisani zakonom i tada svi korisnici imaju mogućnost da se žale.
“Ako se pojavi neka nepravilnost u vrijeme garantnih rokova, onda je investitor dužan da otkloni kvarove. Garantni rokovi na najveći dio radova su dvije godine po izvršenom tehničkom prijemu”, istakao je Đurić i dodao da ako se pojave neke sitne primjedbe treba ih otkloniti u okviru garantnih rokova.
“Svako može iskoristiti pravo u slučaju da nije zadovoljan i zatražiti raskid ugovora ako ocijeni da je oštećen u bilo kojem smislu”, pojasnio je Đurić.
Dodaje da je nekvalitetna gradnja onda kada se ne poštuju određeni standardi i kada se namjerno vrši ugradnja materijala koji ne ispunjavaju određen nivo kvaliteta i slično.
Novak Petraš, načelnik Odjeljenja za inspekcijske poslove u Administrativnoj službi grada Banjaluka, rekao je da se objekat ne može pustiti u funkciju prije nego što se izda upotrebna dozvola, čemu prethodi tehnički prijem koji vrši stručna komisija.
“Prilikom tehničkog prijema vrši se kontrola da li je objekat izgrađen u skladu sa urbanističko-tehničkom dokumentacijom, da li su poštovane norme i standardi kvaliteta materijala i slično”, pojasnio je Petraš.
Ako komisija procijeni da objekat ima nedostataka, kazao je on, donosi se rješenje kojim se investitoru nalaže da otkloni nedostatke, a ukoliko je sve po propisima izdaje se upotrebna dozvola za objekat.
On je istakao da kupci ne mogu napamet kupovati stanove, a posebno ne treba da kupuju od neprovjerenog investitora.
“Nakon zaključenog ugovora kupac treba da prati izgradnju stambene zgrade, a može i sam angažovati i stručna lica da prate njenu izgradnju”, rekao je Petraš i dodao da kupci samo čekaju da dobiju ključ u ruke i da mali broj njih prati izgradnju.Nezavisne novine
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši