LJUBLJANA, Slovenački i privrednici u regionu su pozdravili ukidanje viza za Srbiju, Crnu Goru i Makedoniju, dok brojni poslanici i analitičari upozoravaju da BiH, Albanija i teritorija Kosova ne smiju ostati “crna rupa” i da im treba “pomoći da izađu iz vizne izolacije”.
Predsjednik uprave beogradskog Agroživa Igor Lovšin, kojeg je postavila slovenačka NLB banka, u današnjem izdanju dnevnika “Finance” naglašava da je “sa stanovišta srpsko-slovenačke saradnje i srpske evropske budućnosti odluka odlična”.
Lovšin ističe da je pouka “priče o getu, koji su stvorile vize” ta da ko je politički i finansijski moćan uvijek može doći do vize, svoj put nalaze i ilegalni migranti, a uskraćeni su samo obični građani, koji su osuđeni na zatvorene granice.
Direktor beogradske Duge, koja je dio slovenačkog preduzeća Helios, Bojan Mikec kaže da će “privredna saradnja sada biti mnogo lakša, više neće biti administrativnih prepreka i teškoća u komunikaciji”.
Mikec još dodaje da u “Srbiji, s druge strane, postoji strah da će ukidanje viznog režima izazvati egzodus mladih stručnjaka i njihovu seobu u države koje nude bolju perspektivu, a mladih stručnjaka je zbog iseljavanja devedestih godina već sada malo”.
Predsjednik slovenačko-makedonskog poslovnog kluba Damir Kuder kaže da se na ukidanje viza “čekalo 10 godina i da boljeg poteza nije moglo biti.”
“Ukidanje viza će omogućiti putovanja, razmjenu iskustva i kadrova, specijalizacije”, kaže menadžer crnogorske Budvanske rivijere Tijana Kotarac, i dodaje da je to “posebno važno za mlade, koji do sada nisu imali mogućnosti da putuju po svijetu”.
Kotarac smatra da je u turizmu vrlo loše “da iskustva stičeš samo kod kuće”.
I crnogorski ugledni ornitolog Darko Saveljić ocjenjuje da se “do danas sloboda kupovala vizama od 35 evra i kilogramom potvrda da niste kriminalac”.
Prema njegovim riječima, reforme u Crnoj Gori će početi tek kada ljudi počnu da putuju, jer “oni koji su samo kod kuće ne mogu znati da stvari koje su u Crnoj Gori normalne u Evropi to nisu”.
Komentariši