Problemi politički, ne finansijski

SARAJEVO, Sredstva za izgradnju autoputa na Koridoru “Pet ce” nisu problem, već je problem političke prirode i lociran je u Federaciji BiH, rečeno je na današnjoj javnoj raspravi u Sarajevu posvećenoj realizaciji ovog projekta.

Ministar finansija i trezora BiH Dragan Vrankić upozorio je na činjenicu da BiH za neiskorištena, a obezbijeđena sredstva za realizaciju ovog projekta plaća zatezne kamate.

“Ukupno smo do sada na Koridoru obezbijedili 373 miliona evra. Do sada je potrošeno 79 miliona evra, što znači da je procenat iskorištenosti 21,1 odsto”, precizirao je Vrankić, ističući da je za neiskorištena sredstva do 1. septembra ove godine plaćeno 2,9 miliona evra zateznih kamata.

Prema njegovim riječima, zbog ovoga se postavlja pitanje da li je opravdano da BiH, odnosno Savjet ministara i Ministarstvo finansija i trezora i dalje obezbjeđuju sredstva za realizaciju ovog projekta.

“Nema niko pravo da nas zadužuje, a da se sredstva ne implementiraju i da plaćamo zatezne penale”, poručio je Vrankić.

Ističući da se radi o najvećem infrastrukturnom projektu u BiH, koji je važan i za ovaj dio Evrope, ministar komunikacija i transporta BiH Rudo Vidović rekao je da je najveći problem trasa kroz Hercegovinu i zahtjevi za izmještanje predviđene trase.

“Nakon 12 mogućih varijanti utvrđena je najpovoljnija i onda je sve drugo suvišno”, istakao je Vidović.

On je objasnio da je predviđeno da se projekt finansira iz vlastitih sredstava, putem kreditnog zaduženja i putem javno-privatnog partnerstva, pri čemu je jako važnom ocijenio odluku institucija BiH da se od svakog litra prodatog goriva preko podračuna 0,10 KM odvaja za izgradnju autoputeva.

“To je snažna podrška za izgradnju puta”, zaključio je Vidović.

Zamjenik predsjedavajućeg Komisije za saobraćaj i komunikacije Predstavničkog doma Božo Ljubić upozorio je da je bilo više pokušaja da se politika umiješa u mijenjanje trase Koridora u Federaciji BiH te da su hrvatski ministri u Vladi Federacije BiH preglasavani kada su razmatrana ova pitanja.

Pročitaj više:  Hrvati na putovanja potrošili 1,25 milijardi evra

“Zbog toga su ugroženi rokovi za izgradnju Koridora i zbog toga se plaćaju penali za nepovučena sredstva”, istakao je Ljubić tražeći da se utvrdi ko je odgovoran za kašnjenje projekta, njegovo poskupljenje i neispunjenje obaveza BiH ka EU.

Za Šemsudina Mehmedovića, člana Komisije za saobraćaj i komunikacije, očigledno je da postoje značajne opstrukcije u izgradnji Koridora, od opštinskog nivoa, preko kantonalnih, entitetskih pa do nivoa BiH.

“BiH ima kadrove i izuzetno dobru građevinsku operativu koja je u stanju graditi autoputeve daleko brže nego što je to sad slučaj”, poručio je član navedene Komisije Zijad Jagodić navodeći da zemlje regiona u 5-6 godina izgrade po 500, 600 i 700 kilometara autoputa.

Prema Jagodićevim riječima, cijena dužnog kilometra auto-puta u zemljama regiona košta od osam do deset ili 11 miliona evra, dok se u BiH kreće od 8,5 do 15 miliona.

Predstavnici Ministarstva komunikacija i transporta naveli su da je za izgradnju auto-puta na Koridoru pet ce kroz FBiH obezbijeđeno ukupno 255 miliona evra.

Rečeno je da su Republika Srpska i BiH u pregovorima sa Evropskom razvojnom bankom u namjeri da se dogovori kreditno finansiranje dionice Banjaluka – Doboj, a uslov da kredit postane operativan jeste da se uđe u javno privatno partnerstvo za autoput na Koridoru “Pet ce”.

Od 336 kilometara planiranog autoputa do sada je izgrađeno 45 kilometara na relaciji Sarajevo – Zenica.

Javnu raspravu organizovala je Komisija za saobraćaj i komunikacije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, nakon svoje posljednje sjednice na kojoj je konstatovano da je dosadašnja dinamika realizovanja aktivnosti na projektu autoputa na Koridoru “Pet ce” neprihvatljiva.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts