Projekt “Nabuko” moguć jedino uz učešće Rusije

MOSKVA, Izgradnja međunarodnog gasovoda “Nabuko”, kojim bi se prirodni gas isporučivao Evropi iz Srednje Azije, moguća je jedino uz aktivno učešće Rusije, izjavio je bivši direktor Međunarodne agencije za energiju (IEA) Klod Mandeli.
 On je rekao, u intervjuu za jučerašnje izdanje moskovskog poslovnog dnevnika “Komersant”, da je do takvog zaključka došao poslije višemjesečnog proučavanja kompletne situacije u vezi sa realizacijom tog spornog energetskog projekta.
 “Meni se čini da je ‘Nabuko’ moguće realizovati jedino zajedno sa Rusijom, a ne protiv nje”, precizirao je Mandeli, uz opasku da on takav svoj stav nije promjenio ni poslije događaja na Kavkazu, odnosno rusko-gruzijskog vojnog sukoba.
 “Vrijeme je da se prestane sa protivljenjem bilo kojoj od maršruta za tranzit gasa”, kazao je Mandeli, dodavši da Evropa ima ogromne potrebe za energoresursima i zbog toga su joj potrebni i “Sjeverni tok” i “Južni tok” i “Nabuko”.
 “Postavljanje cijevi mimo nečije volje nije bezbjedno”, upozorio je Mandeli. On smatra da će najveći dio gasa isporučen kroz pomenute cjevovode, ipak biti ruski.
 “U centralnoj Aziji ima mnogo nafte i gasa, ali ipak manje nego u Rusiji”, naglasio je Mandeli.
 On je ukazao da je “Nabuko” komercijalni projekt koji treba da bude zanimljiv investitorima, što sada nije slučaj.
 “Taj projekt sada, zaista, nije naročito privlačan zbog dva razloga. Kao prvo, jer nema dovoljno gasa da se popuni cjevovod, naročito ako se isključi iranski i ruski gas. Drugo, taj cjevovod prolazi kroz nekoliko zemalja u kojima treba da postoji apsolutno transparentni tranzitivni režim. Postoji, osim toga, još mnoštvo problema, naročito u vezi (uloge) Turske u tom gasovodu”, objasnio je Mandeli.
 On je izrazio razumjevanje za odbojan stav Moskve u pogledu realizacije “Nabuka”, jer kako je rekao, “ako neko stalno govori da “Nabuko” treba graditi radi spašavanja od “gaspromovskog” gasa, vi onda imate samo jedan cilj – da učinite sve što je moguće da taj projekat ostane nerealizovan.”
 Mandeli je, istovremeno, ocijenio da koraci Vašingtona usmjereni na izgradnju “Nabuka” po svaku cijenu mogu biti, sa stanovišta interesa Rusije, kontraproduktivni.
 “Pitanje energetske bezbjednosti Evrope treba da rješava, isključivo, Evropska unija”, naglasio je Mandeli, uz opasku da su SAD, na primjer, “veoma zavisne od uvoza nafte iz Venecuele i da niko od članova Unije ne govori na glas da je Vašingtonu vrijeme da poradi na tom problemu.”

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts