BIJELJINA, Prihod od naplate parkinga u Bijeljini tokom 2010. godine putem kartica i SMS poruka iznosi oko 538.000 KM, rekao je Srni izvršni direktor Direkcije za izgradnju i razvoj grada Ljubinko Stevanović.
On je dodao da su prihodi na nivou 2009. godine, ali da su povećani u odnosu na 2008. godinu.
“Zahtjevi za parkiranje su približni kao i u 2009. godini, s tim što je prošle godine povećan broj korisnika koji plaćaju parking putem SMS poruka u odnosu na one koji plaćaju putem kartica”, naveo je Stevanović.
On je napomenuo da se naplata vrši na 855 označenih parking mjesta na ulicama ili zatvorenim parkinzima. U “crvenoj” zoni sat parkinga košta 0,50 KM, a “plavoj” zoni 0,30 KM, dok dnevna karta u ovoj zoni košta dvije KM.
“Postoje besplatne karte za invalidna lica i takvih korisnika je oko 300. Za građane koji žive u zgradama koje nemaju dvorište izdajemo mjesečne karte po cijeni od 10 KM koje im omogućavaju parkiranje u zoni u kojoj žive. Takvih karata je izdato oko 250”, rekao je Stevanović.
Prema njegovim riječima, građani najviše koriste “crvenu” zonu za parkiranje, čime se stvara preopterećenje u centru. On je napomenuo da postoji besplatan parking kod Saborne crkve koji je skoro uvijek prazan, a koji nije daleko od centra.
Stevanović je istakao da doplatna karta, kao vid sankcije za neplaćeno parkiranje, košta 10 KM, što je znatno niže u odnosu na ostale gradove.
“Čak ni te doplatne karte nisu dovoljna sankcija, pa smo morali da pribjegnemo ‘zaključavanju’ vozila za one koji više od tri puta naprave prekršaj neplaćanja parkinga. U prošloj godini imali smo oko 140 takvih sankcija”, rekao je Stevanović.
U Bijeljini postoje dva zatvorena parkinga – jedan iza starog nebodera na kojem se planira uvođenje automatske naplate parkiranja i iza Robne kuće koji bi, prema regulacionom planu, trebalo da bude uređen.
Naplate parkinga putem kartica i SMS poruka u Bijeljini je uvedena krajem 2007. godine, po uzoru na modele koji se koriste u većim gradovima Srbije.
Komentariši