Pšenica bi trebalo još da poskupi

BEOGRAD, Izvoz pšenice iz Srbije u ovoj ekonomskoj godini ide znatno brže od očekivanog, kaže direktor udruženja “Žita Srbije” Vukosav Saković.
On navodi da domaći bilansi “polako dolaze na onu granicu gdje bi moglo da se desi da pšenice imamo tačno onoliko koliko iznose domaće potrebe”.

“Ne zagovaram nikakve zabrane izvoza, ni administrativne intervencije, ali moram da ukažem na to da će se cijena pšenice i dalje mjenjati, tako što će rasti”, kazao je Saković.

On napominje da je cijena u Srbiji prešla 19 dinara, ali je još jeftinija od mađarske i francuske pšenice. “To tržišno ujednačenje mora da se desi i onog trenutka kada dostignemo mađarsku cijenu ili je, što će se vjerovatno desiti, pređemo za nekih 10 odsto, tada će i naš izvoz stati i imaćemo dovoljno robe za nas”, kazao je on.

Ako ta cjenovna promjena ne dođe brzo – u narednih 1,5 mjesec, izvoz više od 500.000 tona pšenice bi mogao da naruši naše bilansne pozicije, upozorio je Saković, napominjući da je za prva tri mjeseca (ekonomske godine – od jula do septembra) iz Srbije na inostrano tržište plasirano oko 300.000 tona pšenice i brašna.

“U tom slučaju nema mnogo prostora za intervenciju – ili treba kontingentom ograničiti izvoz ili, što je još bolja tržišna mjera, ukinuti carinu na uvoz određene količine pšenice i našu pšenicu staviti u konkurenciju sa mađarskom i računati na to da ćemo dobiti ujednačenu cijenu u cijelom regionu”, rekao je on.

Ukazujući da je u cijelom regionu prisutan blagi nedostatak pšenice, pri čemu Srbija i Mađarska jedine u regionu imaju određeni višak, Saković je dodao da su Mađari do sada prodali, prema nekim procjenama, oko 600.000 tona i trenutno smanjuju prodaju.

Pročitaj više:  Danone povećao dobit za 44 odsto

On je podsjetio da je u zemlji 1. jula, kada je počela ekonomska godina za pšenicu, ukupno bilo nešto više od 2,1 miliona tona te žitarice.

Ovogodišnji rod pšenice iznosio je oko 1,6 miliona tona, a imali smo i dobre prelazne zalihe koje su bile veće od 500.000 tona, precizirao je Saković, podsjećajući da domaće potrebe iznose oko 1,6 miliona tona. Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts