BEOGRAD, Pušenje u svim zatvorenim javnim prostorima i na radnom mjestu u Srbiji od danas je kažnjivo. Kazne se kreću od 5.000 za pojedince i od 500.000 do milion dinara za pravna lica.
Zakon o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu je donijet 5. maja ove godine i zabranjuje pušenje u svim državnim institucijama. Pušenje je zabranjeno u svakom zatvorenom radnom i javnom prostoru i u prostoru koji je funkcionalni dio prostora u kom se obavljaju zdravstvena i socijalna zaštita, vaspitanje i obrazovanje, uključujući dvorišni prostor i otvoreni prostor za pozorišne, bioskopske i druge predstave.
Za sprovođenje zabrane pušenja odgovorni su direktor ili vlasnik firme, upravnik ili dekan fakulteta, koji mogu da odrede i odgovorno lice za kontrolu zabrane.
U određenim firmama može postojati prostorija namjenjena isključivo pušenju i ta prostorija ne smije biti korišćena za neku drugu djelatnost. Ta prostorija mora da ima ventilacioni sistem, odgovarajuća vrata koja neće propuštati duvanski dim u druge prostorije i mora biti vidljivo obilježena, s naznakom koliko osoba može u njoj da boravi.
U ugostiteljskom objektu manjem od 80 kvadratnih metara vlasnik može da dozvoli ili da zabrani pušenje, dok je u objektima većim od 80 metara kvadratnih vlasnik dužan da najmanje polovinu stolova, pultova i šankova odredi za nepušače. Taj prostor mora biti kod ulaznih vrata.
Zakon predviđa zabranu pušenja i u prostorijama u kojima rade mediji, gdje neće biti moguće ni izdvajanje posebne prostorije namjenjene pušačima.
Prema podacima Ministarstva zdravlja, u Srbiji svakodnevno ili povremeno puši 33,6 odsto odraslih.
Milosavljević: Primjena zakona je korak naprijed za zdravlje
Ministar zdravlja Tomica Milosavljević izjavio je danas da je primjena Zakona o zaštiti stanovništva od štetnih efekata duvanskog dima korak naprijed ka zaštiti zdravlja stanovništa i da nije usmjerena protiv pušača i duvanske industrije.
On je ocijenio da će taj zakon zaživjeti ako se doživi kao propis koji treba da pomogne svim građanima i istakao da pušači njime nisu diskriminisani jer duvanski dim šteti i pušačima i nepušačima.
“Valjda nam je svima važno da svako pojedinačno bude zdrav. Shvatam različite stavove, ali moram da kažem da čujem mnogo više pozitivnih komentara na zakon. Ako je Turska u stanju da se izbori s pušenjem duvana, krajnje je vrijeme da i mi pokažemo primjer drugima”, naveo je ministar.
On je istakao da je potrebno da prođe 10 godine od dana prestanka pušenja da bi se otklonili svi rizici po zdravlje koje donosi udisanje duvanskog dima. Beta
Komentariši