BEOGRAD, U odnosu na zemlje u okruženju koje naplaćuju putarinu po pređenom kilometru, cjenovnik JP „Putevi Srbije“ povoljniji je u odnosu na hrvatski, ali je nepovoljniji od makedonskog. I dok se kod nas ova naknada za korišćenje autoputeva za automobile plaća 0,035 evra, u Hrvatskoj ona iznosi 0,55, a u Makedoniji 0,0125 evra.
U Mađarskoj, Rumuniji, Bugarskoj, Austriji i Sloveniji važe takozvane vinjete, čija se cijena za neograničeni broj prolazaka u roku od sedam dana kreće od četiri do 15 evra. U Bosni i Hercegovini nema naplatnih rampi, a u Crnoj Gori 2,5 evra plaća se samo prolaz kroz tunel „Sozina“.
Vlada Srbije je već dva puta odbila zahtjev „Puteva Srbije“ za poskupljenje od 11 odsto za sve kategorije vozila. Ovo javno preduzeće očekuje da će kabinet Mirka Cvetkovića sada dati za to zeleno svjetlo i da će se novi cjenovnik primjenjivati od 1. jula jer promjene cijena nije bilo od februara 2008. godine. I sa tim poskupljenjem cijena u Srbiji biće niža od naknade u Hrvatskoj. Ali, kvalitet naše i njihove putne mreže ne može da se poredi.
U „Putevima Srbije“ opravdanje nalaze u činjenici da je susjedna zemlja neuporedivo više novca uložila u saobraćajnice. „Putevima Srbije“ potrebno je oko 300 miliona evra godišnje za rehabilitaciju putne mreže kako bi se u roku od šest godina situacija popravila.
Vožnja autoputem od Beograda do Niša košta 730 dinara. Prema podacima Auto-moto saveza Srbije, u Hrvatskoj se od Batrovaca do Zagreba (290 kilometara) plaća 105 kuna, što je oko 15 evra. Za 200 kilometara autoputa kroz Makedoniju putarina iznosi 2,5 evra. Vinjete za sedam dana u Bugarskoj i Rumuniji koštaju četiri evra, u Mađarskoj za sedam dana treba platiti 10,7 evra, a za četiri dana 6,5 evra. U Austriji za vinjetu koja važi deset dana treba izdvojiti 7,6 evra, dok je Slovenija najskuplja jer vinjeta za sedam dana košta čak 15 evra, što je za samo jedan prolazak preveliki iznos. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.