Radnici Fruktone stupili u štrajk

BANJALUKA, Radnici fabrike sokova “Fruktona” iz Banjaluke stupili su juče u generalni štrajk sa kojeg su zatražili isplatu zaostalih plata i naknada za prevoz, povezivanje radnog staža, te pokretanje proizvodnje u preduzeću, koja je obustavljena početkom ovog mjeseca.

Ljubo Krečar, predsjednik Sindikalne organizacije “Fruktone”, kazao je da poslodavac radnicima duguje ukupno sedam plata iz prošle i ove godine, dok im penzijsko i zdravstveno osiguranje nije uplaćivano od septembra 1999. godine.
Fabrika je 22. aprila ostala bez licence američke kompanije “Pepsi” za punjenje pepsija, što je njena pretežna djelatnost, te su joj isključeni struja, voda, telefoni i blokirani računi zbog duga prema Upravi za indirektno oporezivanje BiH od 1,4 miliona KM. Oko 90 radnika fabrike izrazilo je ogorčenje odnosom većinskog akcionara “Fruktone” Nedeljka Popovića, koji živi u Austriji, nakon što je u pismu Sindikatu 18. maja naveo da jedino rješenje vidi u pokretanju stečaja. Radnike, prema riječima Krečara, zanima gdje je potrošen novac od prodaje zemljišta na “prijedorskoj petlji” banjalučkoj firmi “Brdo promet” za šest miliona KM, od čega je, navodno, naplaćeno svega 4,5 miliona KM.
On kaže da radnici od privatizacije 2003. godine nisu imali ni podršku vlasti RS, koju, takođe, smatra krivcem za postojeću agoniju.
“Svi naši zahtjevi za zaštitu radničkih i ljudskih prava koje smo prethodnih godina upućivali nadležnima u Vladi su ignorisani”, tvrdi Krečar.
Jovan Đurić, radnik u fabričkoj laboratoriji, kazao je da je preduzeće krenulo nizbrdo još 1990, a da je situacija kulminirala nakon privatizacije.
“Kako živimo bez šest-sedam plata to samo bog zna”, kazao je on.
U Sindikatu preduzeća ukazuju i da nemaju adekvatnog pregovarača sa strane poslodavca, jer je Milanko Popović, direktor koji je registrovan u sudu, napustio firmu, dok većinski vlasnik koji je imenovan umjesto njega rijetko navraća u preduzeće.
“Fruktonu” su juče posjetili predsjednici gradskog i granskog republičkog sindikata, Rade Rađenović i Jovan Jovanović, koji su razgovarali s radnicima i Žarkom Mikićem, članom Upravnog odbora preduzeća, koji zastupa drugog po veličini akcionara fabrike, firmu “Kreis Industriehandel” iz Švajcarske. Mikić je u obraćanju radnicima istakao da je produžetak licence “Pepsija” jedini izlaz za fabriku, bez čega, kako je kazao, slijedi katastrofa.
“Dok to ne bude izvjesno, u ponedjeljak sam dogovorio sastanak s ministrom poljoprivrede RS Radivojem Bratićem, kako bi se i Vlada uključila u rješavanje ovog problema”, rekao je Mikić.
Ministar Bratić izjavio je da do ponedjeljka najbitnije da radnici fabrike ne dozvole pustošenje imovine, a da će u razgovoru s Mikićem vidjeti šta Vlada može preduzeti u prevazilaženju postojeće situacije.
“Fruktona” je prošlu godinu, prema podacima iz finansijskog izvještaja, završila s gubitkom od oko 2,4 miliona KM, kumuliranom dubiozom od 10,3 miliona, dok su dugovi firme dostigli skoro 12 miliona KM.  Nezavisne novine

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts