Radnici Telekoma hoće svoj novac

BEOGRAD, Vlada Srbije će, ukoliko ne proda Telekom, sada imati problem kako da realizuje socijalni program potpisan sa sindikatima tog preduzeća prije prodaje.
Vlada bila uvjerena u prodaju najveće telekomunikacione kompanije pa pred prodaju potpisala veliki socijalni program koji bi isplatio kupac.
Tim programom garantovane su otpremnine od čak 950 evra po godini staža za one koji budu morali da napuste kompaniju.
Sindikati su dugo pritiskali državu da im obezbjedi otpremnine imajući u vidu iskustvo radnika kompanija u Hrvatskoj i Slovačkoj koje je kupio jedan od zainteresovanih operatora Dojče Telekom. Tamo je bez posla ostajalo po nekoliko hiljada zaposlenih uz skromne nadoknade.
Država je problem riješila tako što je potpisala socijalni program koji je garantovao čak 950 evra po godini staža za one koji budu višak, ali je trošak isplate tog novca prebacila na budućeg vlasnika.

Kako novog vlasnika po svemu sudeći neće biti, ostaje pitanje kako će se vlada odnositi prema socijalnom programu. Iz sindikata Telekoma poručuju da socijalni program mora da važi i u slučaju propasti tendera i da ne pristaju na manje otpremnine.

Predsjednik Sindikata Telekoma Srbija Miroslav Joksimović kaže da ne bi da prejudicira da li je tender uspio ili je propao jer radnici još ne znaju šta piše u ponudi Telekoma Austrija.

“Nije jasno šta su podrazumijevali pod tih 450 miliona evra investicija u naredne tri godine jer mi godišnje investiramo više od 200 miliona evra iz svojih prihoda. To bi značilo da nam nude manje novca. Ukoliko nema nečega u ponudi što nismo vidjeli, to je po meni ponuda nedostojna da bi bila prihvaćena”, navodi Joksimović.

Pročitaj više:  Youtube počinje da emituje serije i filmove

Na pitanje šta će se dešavati sa socijalnim programom i otpremninama od 950 evra neto po godini staža za one koji budu proglašeni za tehnološki višak, kao i 2,5 bruto plate po godini staža za one koji žele dobrovoljno da odu, Joksimović kaže da on i dalje važi. „To je potpisano bez obzira bilo prodaje ili ne. Država je vjerovatno bila uvjerena da će prodati Telekom pa je zato i potpisala. Ne znam da li bi sada mogao da nastane problem“, navodi Joksimović.
On ističe da Telekom sada nema višak ljudi, ali ako bi se otvorilo to pitanje, rukovodstvo bi moralo da razgovara sa sindikatima i da se vidi na koji način će biti obavljena racionalizacija, putem tehnološkog viška ili dobrovoljnih odlazaka.

„Ukoliko se odluče da proglase tehnološki višak, nećemo dozvoliti da otpremnine budu manje. Sigurno je da ima starijih radnika koji neće moći da odgovore tehnološkom izazovu i njih država mora da plati. Vladi se čak i isplati da ih zamjeni mlađim ljudima jer će time imati uštedu, a ne trošak“, naglašava Joksimović.
Grci hoće 20 odsto od 1,4 milijarde
Miroslav Joksimović podsjeća i da je manjinski akcionar Telekoma, grčki OTE, pristao da proda svojih 20 odsto akcija ako minimalna cijena bude 1,4 milijardi evra. To znači da sigurno ne bi pristali da uzmu 20 odsto od 950 miliona, koliko Telekom Austrija nudi u novcu za akcije. „Grke to ne zanima. Oni hoće petinu od 1,4 milijardi evra. To bi značilo da bi državi ostalo još manje novca kada se odbiju investicije“, napominje Joksimović. Danas

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts